fallback

Alix Partners проверява нови 24 кредита, дължими на КТБ

За една седмица по сметките на банката са постъпили 102 231 лв., става ясно от последния отчет на Росен Ангелчев и Лазар Илиев

20:48 | 03.07.15 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Международната компания Alix Partners, която бе наета да извърши действия по проследяване и връщане на активи на Корпоративна търговска банка (КТБ), проверява нови неиздължени 24 кредита. Това става ясно от седмичния отчет на Росен Ангелчев и Лазар Илиев за периода 29 юни-3 юли, публикуван на сайта на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ).

Проверката на Alix Partners е насочена както към клиентите по заемите, така и към лицата, свързани с тях. Миналата седмица фирмата започна дейността си с проверката на 20 кредита.

В периода от 26 юни до 2 юли, включително по сметките на КТБ са постъпили 102 231,05 лв. Сумата е близка до събраните от Ангелчев и Илиев 151 653 лв. през предходните седем дни. От последния им отчет е видно, че 16 065,90 лв. са били погасени на каса, 65 941,87 лв. - по банковата сметка в левове в обслужващата банка, а други 10 430 евро са постъпили по евровата сметка.

През седмицата синдиците са оспорили общо 7 прихващания на две компании, но сумата не се споменава. Както е известно, поради спазването на банковата тайна наименованието и на фирмите не стават ясни. През предходната седмица (от 22 до 26 юни, включително) синдиците на банката оспориха 7 прихващания за над 31 млн. лв. само срещу едно предприятие.

На 22 юни изтече срокът, до който вложители в КТБ с негарантирани вземания можеха да подават молби за предявяване на вземанията си. Те имаха два месеца за това, тъй като срокът започна да тече от вписването на решението за откриване производството по несъстоятелност на КТБ в Търговския регистър, което се случи на 22 април.

От своя страна Ангелчев и Илиев имаха 14 дни, за да съставят списък с приетите от тях вземания, но днес съобщиха, че се възползват от последните изменения в Закона за банковата несъстоятелност, които им дават право да удължат срока за изготвяне на списъка от 14 дни до 30 дни, имайки предвид огромния обем получени молби, които трябва да бъдат анализирани.

Ежедневно постъпващите молби се гледат от специално назначена комисия, става ясно още от отчета.

Синдиците са предоставили информация за големи кредитополучатели на временната парламентарна комисия, която проверява фактите и обстоятелствата, довели до фалита на КТБ. Отчетът разкрива още, че поради искане на документи от ГД „Борба с организираната престъпност“ се е наложило да бъде отворен архивът на централното управление на банката.

Ангелчев и Илиев са подали жалба в Районната софийска прокуратура за извършено документално престъпление срещу неизвестен извършител във връзка с банкови кредити на еднолично дружество с ограничена отговорност.

Синдиците на КТБ продължават с исканията за издаване на заповеди за незабавни изпълнения по договори за кредити спрямо дружества длъжници. Тъй като в отчета всички данни, отнасящи се до физическите и юридическите лица, са заличени и отново не става ясно към кои фирми са насочени исковете.

Поради същата причина не е известно срещу кои компании синдиците са пратили писма с покани за доброволно изпълнение и за задълженията на кои са се обърнали към частни съдебни изпълнители.

Синдиците продължават с анализа на договорите, по които банката е страна, и предприемат действия по прекратяване, включително по взаимно съгласие, на онези от тях, които водят до натрупване на разноски и в същото време не са необходими с оглед опазване и управление на имуществото на банката.

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:05 | 14.09.22 г.
fallback