В края на януари стана ясно, че Европейският съюз ще въведе синхронизиран капиталов пазар до 2019 г.
Много страни от Стария континент традиционно разчитат повече на банкови заеми, отколкото на борсите, за финансиране на бизнеса, което може да ги направи уязвими на сътресения в банковия сектор, пише в документа.
Новото е, че България е включена дълбоко в процеса, след като с писмо от 20 април 2015 г. Министерството на финансите е пратило писмо до всички засегнати родни асоциации и институции с цел да започнат консултации.
В писмото на МФ пише:
На 18 февруари 2015 г. Европейската комисия публикува Зелена книга относно изграждането на Съюз на капиталовите пазари, с която се поставя началото на амбициозен и дългосрочен проект за интегриране на капиталовите пазари в Европейския съюз (ЕС), чрез който да се мобилизира финансирането на европейската икономика с помощта на капиталовите пазари и да се насърчи растежът в 28-те държави-членки на ЕС.
С публикуването на Зелената книга се цели инициирането на задълбочени дебати и консултации в целия ЕС, насочени към последващи мерки и действия, които да бъдат предприети, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план, за изграждането на Съюз на капиталовите пазари в ЕС. Зелената книга беше публикувана и на интернет страницата на Министерството на финансите на 13 март 2015 г.
Успоредно с публичното анонсиране на Зелената книга относно изграждането на Съюз на капиталовите пазари, като част от този процес и първи стъпки в тази посока, са стартирани и две други консултативни процедури: - консултация относно създаването на правна рамка за висококачествена секюритизация; - консултация относно преглед на Директивата за проспектите .
Посочените инициативи поставят началото на задълбочено обсъждане относно предприемането на последващи действия в посока съживяването на европейската икономика посредством финансиране от капиталовите пазари.
Активното участие на България в тези дискусии и формирането на национална политика и позиции по поставените въпроси предполага предварително провеждане на консултации и дебат на национално ниво с активното участие на бизнеса, потребителите на услуги, държавните институции и надзорните органи. Както беше посочено по-горе, с публикуването на Зелената книга се поставя началото на един дългосрочен процес на ниво ЕС, включващ на първо място идентифициране на съществуващите бариери пред развитието на капиталовия пазар, а след това определяне на следващи стъпки и законодателни инициативи, които да бъдат предприети за изграждането на Съюз на капиталовите пазари.
Инициативите в рамките на Зелената книга на Европейската комисия следва да бъдат разглеждани и през призмата на спецификите на българския капиталов пазар и съществуващите към настоящия момент проблеми и въпроси за решаване на национално ниво. Бъдещите политики на ниво ЕС в областта на капиталовите пазари и тяхната връзка с другите сегменти на финансовите услуги е българската позиция по всички въпроси да бъде ясно и добре формулирана. Особено важно е тази позиция да бъде единна и добре съгласувана на национално равнище, за да можем да я защитаваме целенасочено в различните формати на ниво ЕС, в които ще се обсъждат политиките и въпросите, свързани с интегрирането и развитието на капиталовите пазари.
В тази връзка, очакваме Вашите предложения и коментари, като разчитаме на активното Ви участие в тези процеси на всички нива, което е от съществено значение за адекватното и навременно формиране на политиката на България в тази област.
Оставаме на разположение за организиране и провеждане на срещи за дискутиране на конкретни въпроси и проблеми по посочените инициативи.
Писмото е подписано от финансовия министър Владислав Горанов и пратено до КФН, БНБ, АББ, БАЛИП, БАУД, АИКБ, АДСИЦ (Асоциация на дружествата със специална инвестиционна цел), АБЗ, АДВИБ, БАДДПО, БДА (Българска дилърска асоциация), БФБ-София, Централен депозитар и КРИБ.
Европейският съюз работи и за единна система за клиринг, сетълмент и регистър на ЕЦБ, известна като Target 2 Securities (T2S). Преди това бе въведена и вече действа система за разплащания в евро в рамките на съюза.
Свързани компании: