Водещият индекс на БФБ – SOFIX, се повиши с 0,5% в днешната сесия до ниво от 503,56 пункта при оборот от 209 хил. лв. От началото на седмицата индексът е на плюс 0,6%, а от началото на годината е загубил 3,6%.
Индексът на най-ликвидните компании BGBX40 прибави 0,1% до 101,08 пункта, равнопретегленият BGTR30 отстъпи с 0,3% до 396,70 пункта, а индексът на дружествата със специална инвестиционна цел BGREIT се покачи с 0,1% до 98,03 пункта.
„Днешната борсова сесия бе типична за последните седмици като е показателна за това, което ни очаква в близко бъдеще. Единственото, което на мен ми прави впечатление е пробуждането на интереса към акциите на дружествата от групата „ЧЕЗ“, което не е толкова странно на фона на ниските им цени, но все пак заслужава внимание", заяви за Investor.bg Владимир Малчев*, инвестиционен консултант и управител на ИП Бул Тренд Брокеридж. "Борсовите участници остават в ступор след стартирането на т.нар. пенсионна реформа, тъй като мащабът на влиянието, което тя ще има върху пенсионните фондове – най-големите инвеститори на БФБ, за момента е трудно да бъде оценен, а това е от ключово значение за развитието на капиталовия ни пазар. Вероятно ще трябват месеци след окончателното приемане на промените в пенсионния модел, за да се калкулират щетите върху пенсионните фондове, като засега лесни за калкулиране са само загубите за инвеститорите в акции на български публични компании", допълни той.
"Обезкуражаващи са и изключително нахалните от гледна точка на предложените цени търгови предложения, които валят напоследък към инвеститорите. Отчетите за четвъртото тримесечие на 2014 година бяха в по-голямата си част по-добри от очакваното, което все пак е радващо, защото оставя потенциал за възходящо движение в бъдеще. Има и други позитиви в икономиката, които обаче засега БФБ няма да отрази, може би едва през втората половина на годината“, смята анализаторът.
Търговията с акции днес възлезе на 487 хил. лв., като с най-голям оборот бе Инвестор.БГ (-1,7%) – 151 хил., следвано от Химимпорт (-1,3%) – 62 хил., Софарма (+2,6%) – 58 хил., ЧЕЗ Електро България (+0,1%) – 39 хил. и Монбат (+0,5%) – 34 хил.
На регулиран пазар се сключиха сделки с 52 емисии акции, като съотношението печеливши/губещи бе 19/24, а при 9 позиции нямаше промяна.
От емисиите с оборот над 5 хил. лв. с най-силен ръст са акциите на Неохим (+4,4%), а с най-голям спад са книжата на Петрол (-6,7%). Днес нямаше сделки с акциите на Свилоза. Вчера дружеството обяви загуба запоследното тримесечие на 2014 г. след увеличени престои в производството. За резултата са допринесли и ниските температури през зимния сезон, които повишават енергийните разходи за производството и сушенето на целулоза.
Липсваше търговия и с книжата на Елана Агрокредит. КФН е одобрила коригираната емисионна стойност от 1,02 лв за новите акции на дружеството. Компанията планира да увеличи капитала си с 15 346 305 броя акции, като може да набере максимум 15 653 231 лв. Публичното предлагане ще бъде успешно при записани минимум 5 млн. акции (5,1 млн. лв.)
* Мнението има аналитичен характер и не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти.