IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Искров: КТБ е изолиран случай

Не можем да надскочим закона, коментира управителят на БНБ в интервю пред БНТ

10:12 | 21.09.14 г. 16
Искров: КТБ е изолиран случай

Искров каза, че първоначалната идея на БНБ е била КТБ да се одържави, за да се отвори бързо. “След като видяхме, че има изключително висока несигурност по отношение на активите на КТБ след 10-дневната проверка на одиторите, тогава предложихме добре известния на запад вариант – разделяне на добра и лоша  банка, така щото всички вложители, клиенти без изключение – подчертавам, да имат достъп до  своите сметки от 21 юли, само месец след като се случи особеният надзор”, поясни той.

Искров подчерта обаче, че по независещи от БНБ причини, “ колкото и да не им харесва на  политиците да го казвам – винаги ще го казвам това нещо от тук нататък”,  Централната банка не е намерила политическа подкрепа. “Вие знаете, че след заседанието при Президента на 14 юли самият той съобщи, че няма единодушие и БНБ ще си продължи по стриктно по сега  действащия закон”, коментира той.

Искров и допълни, че БНБ няма други инструменти, с които да компенсира вложителите. Той изтъкна, че БНБ не може да замени негарантираната част над 196 хиляди лева с акции и финансови инструменти, защото такава възможност не фигурира в законодателството.

“Централната банка, всички ние тук,  които работим, включително и моя милост, много добре съзнаваме какво е значението на голяма  системна банка за икономиката. И поради тази причина от първата минута започнахме своите  консултации с правителството и с основните парламентарно-предствени сили в 42-то Народно  събрание, така щото да намерим приемливо решение за възможно най-скоро отваряне на банката  с оглед на осигуряване на нормална работа на десетките фирми, болници, общини, граждани и  други депозанти и клиенти на банката. Така че, от самото начало Централната банка осъзнава  ролята на банковия сектор и в частност – на засегнатите две банки”, каза още Искров.

“Има законови  процедури, които трябва да бъдат следвани, и затова е предвидил 6 месеца. Ние винаги сме се  надявали и работим за да се случат по-бързо нещата. Друг е въпросът, че много от процесите се  забавиха по независещи от нас причини”, посочи още той.

Управителят на БНБ посочи още, че БНБ никога не се е лутала в търсенето на решение и от самото начало, в  консултация с Европейската комисия и правителството, е предложила решение. “Ние не можем да надскачаме закона.  Не можем да правим нещо различно, което е описано в закона. А то е това, което се прави от  квесторите”, изтъкна той.

“Ние, когато обявихме резултатите от междинния одит, проверката на  активите и пасивите, изрично казахме, че одиторите не можаха да си свършат работата поради  липса ли непълна информация по кредитен портфейл от порядъка на 3, 5 милиарда лева! Над 60% от кредитния портфейл. За да ме разберат Вашите зрители, бих могъл да Ви дам един пример.  Представете си, че си продавате къщата. Каните ме да купя къщата. Искате да купя къщата, обаче в  същото време от пет стаи сте заключили три и не ме допускате да ги огледам, не ми давате  нотариален акт, не ми давате скица на имота. Е, как мога да направя оценка на къщата ви и да  вляза в сделка с Вас! Горе-долу така се случи с квесторите. Така че, те бяха изправени пред  ситуация да търсят допълнителен човешки ресурс, включително и правен, и през целият август да  се опитат да възстановят липсващата част от кредитния портфейл, която да може да бъде  оценена от одиторите и до 20 октомври, следващия месец, да имаме крайната одитна оценка”, посочи той.

Последна актуализация: 03:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 9 rate down comment 22
oiling the gears
преди 10 години
Според мен Искров най-накрая накара някои да се замислят какви глупости говорят и дали наистина не се поддават на определени изкуствени слухове. Интервюто е казано с прости думи, така че да бъде разбран от нормалния българин. А дано сега влезе някакъв бистър ум у определени персони.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 4
toto 2
преди 10 години
В КТБ лихвите бяха високи ,но не само в нея ...това никой не го отразява лихвите бяха малко по-високи ,не за друго а защото държавата си изтегли голяма част от парите и за да компенсира това банката задържа лихвите на частните лица ...От април месец и при нея отпаднаха високите лихви за нови клиенти ..Въпрос на време беше да се намалят процентите и за настоящи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 16
avramcho
преди 10 години
Дано е прав Искров , че КТБ е изолиран случай!..........Щом в ТЗ има фалити , остава ни само да се надяваме
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 40 rate down comment 3
lyusien
преди 10 години
Този човек да благодари на това че банковата система в голямата си част бе приватизирана от големи стабилни и уважавани банки а не от български собственици Големите банки няма да позволят на филиалите си в България това което се случва в К Т Б Няма Направо ще се разплача като Искров плаче колко много са работили и са припадали на компютрите Трябвало е да работят усилено когато му е било времето а не като се счупи колата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 41 rate down comment 6
MZ/X
преди 10 години
Искров, законодателството е повече от ясно! След като нито собствениците, нито държавата нямат ясно предложение за спасяване на банката, лицензът и трябва да е отнет!Решението е в твои ръце и не се крий зад закона!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 53 rate down comment 0
evrodeputat
преди 10 години
Този, който дава интервю е наистина един голям ***. Имам чуството, че това лице е за лекуване при психиатър! През цялото интервю казва, че държавата не му е помогнала. Държавата да не ще да му помага е само резултата от тяхната работа. Ако всеки от тези чиновници си е вършил работата и не си е затварял очите пред отпусканите необезпечени кредити от КТБ нещата няма да стигнеха до този момент! Ако мишочето от статията си отвореше очите, че се сключват договори за депозит за над 8% годишна лихва при средна за банковия сектор 3.5-4% също нямаше да се стигне до тук. Всички тези два факта говорят класически за пирамида и източване на банката, предполагам не без участие на хора от БНБ и лично на мижшочето.Каква помощ иска от държавата? Държавата му е делегирала правото да осъществява контролни и регулаторни функции върху банковата сфера. Защо не признае за личният си провал и криминалните дествия спрямо КТБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още