На българския капиталов пазар има няколко дъщерни дружества, които са по-скъпи от компаниите майки.
Това са Топливо АД с капитализация от 31,5 млн. лв., спрямо 25 млн. лв. на компанията майка Синергон холдинг АД, също така Медика АД с 34,2 млн. лв., спрямо 18,3 млн. лв. за Доверие обединен холдинг АД и Проучване и добив на нефт и газ АД със 141 млн. лв., спрямо 100 млн. лв. за холдинга Зърнени храни България АД.
Когато се преизчисли през притежаваните дялове обаче, се оказва, че трите дъщерни дружества са по-евтини от компаниите майки. При Топливо АД делът на Синергон е 73,42%, което прави отношение на капитализациите между дъщерното дружество и компанията майка от 0,92, което е под единица, тоест холдингът е по-скъп. Разбира се, холдингът притежава и други дъщерни дружества. Отношението достига 0,97, ако се отчете и участието в Светлина АД, което също е борсово дружество.
При Медика АД отношението межу капитализациите на дъщерното и холдинга е 0,844, тоест Доверие обединен холдинг АД е по-скъп от дела си в Медика АД, тъй като връзката между двете дружества е първо през Доверие Капитал АД, където ДОХ АД има дял от 54,13%. След това Доверие капитал АД притежава 83,49% от Медика АД. Разбира се, холдингът притежава и други дъщерни дружества.
При Проучване и добив на нефт и газ АД делът на Зърнени храни България АД е 51,22%, което прави отношение на капитализациите на дяловото участие и холдинга от 0,725. Холдингът притежава и други дъщерни дружества.
Интересна е ситуацията при Стара планина холд АД, където пазарната капитализация е 87 млн. лв., а пазарната капитализация на дяловите участия в М+С Хидравлик (30,91%), Хидравлични елементи и системи (64,53%), Елхим-Искра (51,4%), Фазан (88,07%) и Българска роза, Карлово (49,99%) е с 39% по-голяма, тоест холдинът е по-евтин от пазарната оценка на дяловите му участия.
Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът има по 1 акция в някои от изброените дружества.
Свързани компании: