Корпоративна търговска банка АД (КТБ) не е направила финалното плащане по деноминираната в долари облигационна емисия, чийто падеж настъпи на 8 август (петък). Случилото се увеличава вероятността облигационерите да заведат съдебно дело срещу държавата, споделят пред Ройтерс два анонимни източника, притежаващи от ценните книжа.
Миналия месец информационната агенция съобщи, че група облигационери, измежду които американски и европейски хедж фондове и финансови институции, са сформирали кредитен комитет и са наели съдебно представителство в България в случай, че правителството обяви КТБ в несъстоятелност.
„На 8 август, петък, КТБ, която е под цялостен контрол на Българската народна банка, пропусна финалното плащане по облигациите си, след като през юли не направи плащане по купона“, споделят пред Ройтерс неколцина притежатели на облигации на КТБ.
Заради пропуснатото през юли плащане рейтинговата агенция Moody's свали инвестиционната оценка на облигациите за 150 млн. долара до Са от В3.
„Имайки предвид липсата на всякакъв вид съществена комуникация от страна на правителството, облигационерите ще използват правни средства срещу държавата и банката. Българските политици не само, че рискуват да попаднат в една продължителна и скъпа правна битка, но рискуват и трайно увреждане на репутацията на страната като инвестиционна дестинация в ЕС“, заявяват инвеститорите в ценни книжа на КТБ.
„Плащането на падежа в петък не се осъществи“, коментира пред Ройтерс представител на лондонски хедж фонд. „Има 7-дневен гратисен период. В момента изясняваме правните възможности.“
Вчера стотици граждани с депозити в КТБ протестираха пред БНБ. Те настояват за достъп до сметките си в следващите дни. Под условията на специалния надзор над кредитора влоговете са замразени, като в българското законодателство няма възможност за междинен частичен достъп до депозитите в КТБ.
Това посочват служебният министър на финансите Румен Порожанов и управителят на БНБ Иван Искров в съвместно писмо до генералния директор на дирекция „Вътрешен пазар и услуги” в Европейската комисия Джонатан Фол, изпратено вчера. В него те пишат още, че такава възможност не може да бъде осигурена „без съответни законови промени“. Според тях това може да се случи най-рано след 5 октомври, за когато са насрочени предсрочните парламентарни избори, тъй като служебният кабинет не може да приеме подобни законови изменения.
В писмото управителят на БНБ и финансовият министър посочват още, че съгласно българските закони гарантираните до 100 000 евро депозити могат да бъдат изплатени, само ако КТБ бъде обявена в несъстоятелност. Освен това според тях частичното изплащане на влоговете може да застраши опитите за спасяването на финансовата институция, пише още Ройтерс.
Заради кризата миналата седмица БНБ поиска от Международния валутен фонд да извърши подробен преглед на състоянието на българския финансов сектор.