Най-евтиният вариант за обществото ще бъде Корпоративна търговска банка (КТБ) да заработи и затова именно в тази посока трябва да бъдат насочени всички усилия. Такова мнение изрази прокуристът на Българска агенция за кредитен рейтинг (БАКР) Кирил Григоров в сутрешния блок на Bulgaria On Air.
За целта първо трябва да бъдат поканени акционерите, за да могат да капитализират банката. За да бъде направено това обаче, трябва да е ясно реалното финансово състояние на КТБ, обясни експертът. Към момента информация по въпроса няма.
„Чухме за едни три милиарда и половина, където нещо имало в досиетата, но това въобще не означава, че дупката в капитала е три милиарда и половина“, посочи Григоров.
„Трябва да бъде дадена възможност на всички акционери, които имат желание да участват в спасяването на банката. На първо място аз мисля, че докато не бъде ясно състоянието на банката, нито един акционер, включително оманския акционер, няма да каже нещо по същество“, смята той.
Според специалиста вече е време квесторите да представят информация за състоянието на КТБ, тъй като е минал цял месец от специалния надзор. „Би трябвало квесторите да ни представят доклада за състоянието на банката, покана към акционерите да капитализират и ако те не го направят, най-вероятно възможният сценарий е одържавяване на банката“, посочи Григоров.
„Ако акционерите на банката не желаят да участват в набавянето на капитал, то КТБ трябва да бъде одържавена. Не бива да се допуска това, което се случи през 96-97 година, когато бе обявено, че Първа частна банка и още 13-14 банки са в много тежко състояние, влязоха синдици и разпродадоха многомилионни активи за жълти стотинки. Сега банките ги няма, някои хора спечелиха милиони. Това не трябва да се допуска“, категоричен е Григоров.
„Не е въпросът в депозитите. Спорът в момента е дали да се обезпечат всички депозити или само гарантираните по закон. Не това обаче е главният въпрос. Главният въпрос е да бъде спасена банката и най-вече да започне активно управление на тези кредити, които са съмнителни“, обясни специалистът.
Процесите в тази банка не са се развили през последните месеци или година. Всички официални доклади от банков надзор и одиторите не индикират никакви проблеми до края на 2013 година. „Според мен е невъзможно в отрязък от пет месеца да се нанесат такива непоправими щети. Най-вероятно ако има нарушения, те са започнали много по-рано“, заяви Григоров.
Какво още каза Кирил Григоров за действията на прокуратурата, банковия надзор, системния риск и опасностите в банковата система, може да видите във видеото на Bulgaria On Air. Всичко по темата за КТБ четете тук
Свързани компании: