fallback

Ройтерс: Оманският фонд ще представи спасителен план за КТБ до три месеца

Сред възможните сценарии са разводняване на дела на мажоритарния собственик и участие на независими експерти в управлението на банката

12:12 | 21.07.14 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Държавният резервен фонд на Султаната Оман и другите акционери на Корпоративна търговска банка АД (КТБ) търсят възможности за стабилизирането на изпадналата в затруднение българска банка, пише Ройтерс. Надеждите са, че до три месеца ще бъде представен приемлив план, споделя пред агенцията източник на Фонда, пожелал анонимност.

Миналата седмица финансовият министър Петър Чобанов проведе разговор с директора на Оманския фонд Абдулсалам Ал Муршиди относно възможността за оказване на помощ от страна на акционерите на банката, тъй като плановете за предоставяне на държавна подкрепа срещнаха опозицията на българския парламент.

Чобанов изтъкна, че държавните институции ще се намесят в набавянето на ресурс за кредитора, но само тогава, когато стане ясно, че сегашните акционери в банката няма да осигурят необходимите средства.

„Българите се съгласиха да си сътрудничат с акционерите по разработването на приемлив работещ план в рамките на три месеца, който да замени варианта за национализация“, коментира анонимното лице.

Източникът на Фонда разкрива още, че евентуално решение на проблемите на КТБ не означава непременно, че Оман ще инвестира повече средства в банката. Вместо това едно от предложенията включва разводняване на дела на мажоритарния собственик Цветан Василев чрез средства от други международни инвеститори.

Другото предложение се отнася до подсилване на управителното тяло на КТБ с независими експерти, казва още анонимният източник, добавяйки, че Държавният резервен фонд е искал да стабилизира КТБ заради важната роля, която заема банката в българската икономика.

Ако Фондът не влее пари в КТБ, то не е ясно кой друг инвеститор би осигурил средства. В самото начало на проблема миноритарният акционер – руската VTB, отказа да предостави финансиране.

„Оман приема България като приятелска страна. Вярваме, че българското правителство и другите акционери ще работят за най-добрия изход от тази деликатна ситуация и ще отворят отново вратите на една по-стабилна КТБ“, коментира още лицето.

По първоначални изчисления на българските власти публичните разходи по спасяването на кредитора ще бъдат в размер на около 1,5-2 млрд. лв. (1-1,4 млрд. долара), пише още Ройтерс.

За дела си в КТБ Държавният резервен фонд на Оман плати около 129 млн. долара. Въпреки че Оман е страна износителка на петрол, размерите на Фонда не са колкото тези на по-богатите държави от Персийския залив. По данни на Sovereign Wealth Fund Institute Държавният фонд на Оман управлява активи за около 13 млрд. долара.

Всичко по темата за КТБ четете тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:01 | 09.09.22 г.
fallback