IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Предстои ключова седмица за банковия сектор

Остават едва 5 работни дни до 21 юли, когато според БНБ трябва да отвори врати банка Креди Агрикол

08:25 | 14.07.14 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Предстои ключова седмица за банковия сектор

Новата седмица се очертава като ключова за развитието на банковия сектор в България. Очаква се през нея да стане окончателно ясно какво ще е бъдещето на Корпоративна търговска банка и Креди Агрикол, след като в края на миналата седмица стана ясно, че Българска народна банка иска отнемането на лиценза на КТБ и прехвърлянето на всички депозити в Креди Агрикол.

За да бъде осъществен планът на БНБ обаче са необходими няколко промени в банковото законодателство. Поради тази причина още в първия ден от новата седмица президентът Росен Плевнелиев ще проведе консултации с парламентарните политически сили и с изпълнителната власт за обсъждане на анализ на финансовото състояние на държавата и необходимостта от предприемане на законодателни мерки от 42-то Народно събрание.

Да се възстановят ли всички депозити в КТБ на вложителите?

Да, всички суми трябва да бъдат изплатени
Не, трябва да се възстановят само до 196 хил. лева
Не мога да преценя
Общо 2984 гласа
За участие в консултациите президентът е поканил председателя на Народното събрание Михаил Миков и председателите на всички парламентарни групи, министър-председателя Пламен Орешарски, заместник министър-председателя Зинаида Златанова и министъра на финансите Петър Чобанов. На обсъжданията са поканени и главният прокурор на Републиката Сотир Цацаров, управителят на Българската народна банка Иван Искров и подуправителят на БНБ Калин Христов.

Към момента все още не е ясно какво ще се случи с двете банки, в които бе назначена квестура. Политическите сили не намират общ език по ключовия въпрос дали да бъдат гарантирани и възстановени всички влогове в КТБ или да се покрият единствено сега заложените 196 хил. лв. на клиент.

Преговорите между политиците трябва да протекат интензивно, тъй като до 21 юли - срокът, в който БНБ се ангажира Креди Агрикол да отвори врати за работа с клиенти, е едва след пет работни дни. Това означава, че необходимите промени в законите трябва да бъдат приети скоростно.

Всичко за КТБ може да проследите тук.

В понеделник (14 юли) Българска народна банка ще публикува данни за състоянието на платежния баланс към края на май, за преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) за първите пет месеца на 2014 г. и за външната търговия за април.

През април ПЧИ в страната възлизат на 106,6 млн. евро. За първите четири месеца на годината пък чуждите инвеститори са вложили у нас общо 218,5 млн. евро. От статистическите данни за предходното тримесечие показват, че ПЧИ само през април са почти толкова, колкото тези за първото тримесечие.

Освен това ПЧИ за първото тримесечие на 2014 г. са ревизирани в посока нагоре до 112 млн. евро. при първоначално отчетените 88,9 млн. евро. (372,9 млн. евро преди година). Очакванията на директора на Българската агенция за инвестиции Светослав Младенов са до края на годината те да нараснат до 1,2 млрд. евро. Надежда за това увеличение носят обявените намерения за реализиране на 28 проекта, които се предвижда да създадат над 22,6 хил. работни места.

В понеделник ще се проведе общото събрание на Енергони АД.

Във вторник (15 юли) Националният статистически институт (НСИ) ще изнесе данни за инфлацията през юни. През май дефлацията се ускори след два месеца на спад. Тогава потребителските цени се понижиха с 0,5% спрямо април, а на годишна база дефлацията се е ускорила до 2%, след като през април бе спаднала до 1,6%.

Общи събрания имат акционерите на Фонд за енергетика и енергийни икономии - ФЕЕИ АДСИЦ, Транскарт АД и Спарки АД.

В сряда (16 юли) ще се съберат собствениците на Агрия Груп Холдинг АД и на ЗСК-Лозово АД.

В четвъртък (17 юли) БНБ ще публикува седмия поред за годината „Информационен бюлетин“.

За този ден са насрочени общите събрания на Вапцаров АД и Никотиана БТ Холдинг АД.

В петък (18 юли) НСИ ще изнесе информация, отнасяща се за престъпленията, обвиняемите и осъдените лица пре 2013 г.

През изминалата седмица основните политически теми бяха свързани с нуждата от актуализация на държавния бюджет и бюджета на НЗОК, конфликта в Държавен фонд „Земеделие“ и предстоящите предсрочни парламентарни избори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 4 rate down comment 8
kalendar
преди 10 години
е, кажи сега, че ти не си фен на теория на конспирацията:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 37 rate down comment 2
misanthrope
преди 10 години
Хора, защо продължавате да търсите някаква логика и фактология? Мисля че и за слепите е ясно, че нищо не е такова, каквото трябва да бъде. За мен вече няма съмнение, че всичко това е един сценарий. Също за мен няма съмнение, че сценария не се развива според плановете на сценариста. Сценариста е слаб и не оцени всички възможни ефекти от сценария, като например Веждичката и Наско Тасев да си загубят парите. Мисля, че дори не очакваше Цв.В. да поиска специален надзор и да насади Искров на пачи яйца. Та.. 21ви беше обявена преди сценариста да се усети колко е дълбока кашата. В момента обаче, проблема се превръща във възможност - а именно Всички "добри" пасиви и активи отиват при кредит Агрикол и при държавата. Е .. пасивите са си пасиви, няма добри/лоши така че всички отиват в Кредит Агрикол.Активите обаче не са доказано лоши. Те са ОБЯВЕНИ за лоши поради липса на документи. Нищо чудно, след като лошата банка бъде придобита от някой добър човек, активите да се окажат не толкова лоши.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
Закон за БНБ Чл. 44. (Изм. ДВ, бр. 10 от 2005 г.) При упражняване на правомощията и изпълнение на задълженията си по този закон Българската народна банка, управителят и членовете на управителния съвет са независими и нямат право да искат или да приемат указания на Министерския съвет и на други органи и институции. Министерският съвет и другите органи и институции нямат право да дават указания на Българската народна банка, на управителя или членовете на управителния съвет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
Абе, аз за трети път питам-как точно решихте, че Орешарски има права да определя каквото и да е?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 0
ceneto
преди 10 години
е те тогава казаха, че ктб не е фалирала,в петък излязоха и казаха(БНБ) не е ясно какво точно е положението, но сметката която ще трябва да платите е ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 2
1111@
преди 10 години
Един от упорито не/задаваните въпроси в целия комикс е: Как Орешарски и БНБ определиха датата 21 юли още в деня на поставянето на КТБ под надзор?!? Как още преди одита решиха,че ще им стигне времето и парите за целия масраф?!?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още