В Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е постъпило уведомление, по което е образувана преписка, с което Комисията се уведомява за намерението на „Ливеро Естаблишмънтс“, Лихтенщайн, да осъществи концентрация посредством придобиване на контрол върху „БТ Инвест“ ГмбХ, Австрия.
"БТ Инвест“ ГмбХ е мажоритарен собственик на Булгартабак-холдинг с дял от 79,83% от капитала. E. Miroglio Finance S.A. притежава 10,44%, а Корпоративна търговска банка АД – 8,10%.
През септември 2011 г. "БТ Инвест ГмбХ" придоби мажоритарния дял в тютюневия холдинг от държавата за 100,1 млн. евро, като се ангажира за срок от 5 години да не намалява акционерното си участие в компанията и дъщерните й дружества, и да не осъществява структурни промени или преобразувания в групата. Пазарната капитализация на холдинга в момента е 773,6 млн. лв., или 395,5 млн. евро, като днес няма промяна в цената от 105 лв. за акция.Mажоритарен собственик на "БТ Инвест“ ГмбХ е инвестиционната компания VTB Capital с основен акционер ВТБ Банк. В средата на декември ръководителят на инвестиционното звено на групата VTB Capital International Атанас Бостанджиев предложи „Группа ВТБ”, собственикът на ВТБ Банк, да съкрати своите звена в чужбина с около 40%. „Нужно е незабавно да се заемем с този въпрос и да вземем активни мерки за репозициониране, реструктуриране и преориентация на бизнеса.”
Преди годините на кризата руското правителство окуражи инвестициите на банковата група в Европа. За целта през 2008 година беше създадено дружеството VTB Capital.
VTB Capital присъства в България с няколко големи инвестиции – заедно с Корпоративна търговска банка (КТБ) компанията е собственик на БТК и „Булгартабак Холдинг”. През април миналата година инвестиционното звено на „Группа ВТБ” закупи 9,9% от капитала на Корпоративна търговска банка.
Не се очаква концентрацията да окаже въздействие върху продуктово-географски пазари на територията на България, тъй като характерът на извършваната от участниците в нея дейност не позволява идентифицирането на пазари, върху които сделката да окаже въздействие поради липсата на хоризонтални и вертикални ефекти, както и поради липса на отношения на свързани пазари, посочва КЗК.
Във връзка с искането КЗК да извърши оценка на концентрацията и да се произнесе с решение, всяко трето заинтересовано лице може да представи информация или да изрази своето писмено становище относно сделката и въздействието, което тя може да окаже върху ефективната конкуренция на съответния пазар в страната.
Становището следва бъде заведено в деловодството на КЗК в срок от седем дни от датата (10 февруари) на публикуване на настоящото съобщение, като бъде подкрепено със съответни доказателства.
Свързани компании: