В началото на новата година забелязваме оживление на родния капиталов пазар. Всички индекси са на зелена територия, някои позиции поскъпват съществено и като цяло виждаме, че оптимизмът преобладава. Колко дълго ще продължи еуфорията? Кои ще са катализаторите на борсовата активност през 2014 г.? Как ще се отрази процедурата по приватизация на борсата, а и на борсовите участници?
В серия от интервюта сред брокери, инвеститори и директори на управляващи дружества и инвестиционни посредници екипът на Investor.bg ще разкрие на своите читатели прогнозите на всеки от тях за перспективите, проблемите и тенденциите на българския капиталов пазар през 2014 г. Ето какво сподели изпълнителният директор на Конкорд Асет Мениджмънт Петко Вълков за читателите на Investor.bg.
Докога очаквате да продължи еуфорията? Според Вас това моментно състояние ли е или се очертава една трайна тенденция?
Смятам, че българският капиталов пазар от лятото на 2012 г. се намира в един дългосрочен положителен тренд, който има предпоставки да продължи още няколко години. Подобни положителни очаквания обаче не изключват и периоди на корекция. Спадът може да продължи и няколко месеца. Но фона на мощното поскъпване, стартирало през 2013 г., не изключвам и период на известно успокоение на борсовата активност, дори и спад на индексите през следващите месеци.
Бихме ли погледнали на подема, на оптимизма, и като на фактор, който да събуди интереса както на нови институционални инвеститори, така и на по-дребни инвеститори?
Тази консолидация, ако действително се случи, ще бъде една добра база за нови ръстове през годината. Свежи сили на пазара могат да дадат местните инвеститори, които все още стоят в страни от пазара, нo пропускат най-високите първоначални движения. Редица институционални инвеститори все още стоят сравнително пасивно. Тяхното активизиране несъмнено би означавало и допълнително нарастване на пазарната капитализация на публичните компании. Очаквам също така и засилване на търсенето от чуждестранни инвеститори, които намаляват експозиции към развитите пазари и увеличават теглата към развиващите се пазари. Не изключвам и продължаване на процесите на придобивания на местни дружества на цени над над-пазарните.
Какво според Вас ще движи пазара през новата година? Рисковете обаче не бива да бъдат подценявани. Изборите за Европейски парламент могат да променят политическия пейзаж в страната и да допринесат за извънредни парламентарни избори в България. Подобни сътресения няма как да не оставят своя негативен отпечатък и върху капиталовия пазар. Също така, не бива да се пропускат и самите фундаментални предпоставки от сорта на евентуално понижаване на кредитния рейтинг на страна, увеличаване на бюджетния дефицит, продължаване на замръзването на кредитния пазар.
Отчетите на отделните емитенти през годината ще оказват по-голямо влияние върху търговията в сравнение с последната една година. Очакванията на инвеститорите са силно положителни, което само по себе си означава, че можем да станем свидетели и на негативни изненади.
Все още редица въпросителни съществуват относно отношението на самите компании към капиталовия пазар. В резултат на спадовете през годините отношението на отделните компании към дребните инвеститори вместо да се подобри се влоши значително. Отчетността и прозрачността на компаниите сякаш бяха оставени на по-заден план.
Редица мажоритарни акционери могат да използват активизирането на фондовия пазар с цел да продават акции без предварително да са заявили подобни намерения. По тази причина очаквам борсовото активизиране да се наблюдава основно при компании с предвидими действия, насочени основно към повишаване на стойността за всички акционери.
Към потенциалните рискове могат да бъдат добавени и опасения за силен спад на международните пазари след рекордната 2013 г. Все пак смятам, че известно охлаждане на чуждите пазари не би се отразило съществено на българския пазар. Тези рискове, а и други подобни, трябва да бъдат преоценявани регулярно през година, като в крайна сметка може никой от тях да не се прояви в значителна степен.
Според Вас какво влияние ще окажат процедурата по приватизация и смяната на ръководството на борсата?
Продължавам да твърдя, че евентуалната поява на голям борсов оператор може да има само положителни последици по отношение на търговията, като се надявам приватизацията да допринесе за утвърждаване на Българска фондова борса–София като важен финансов център, а не да се превърне в периферия на чужд фондов пазар. Не на последно място, надявам се да станем свидетели на предлагане на миноритарни пакети на държавни дружества на БФБ. Въпреки че се чуват редица мнения, относно това, че досегашните примери не са допринесли значително за развитието на пазара, аз смятам, че подобни вторични предлагания освен всичко друго оставят ясно послание, че държавата подкрепя капиталовия пазар.
Какви са Вашите прогнози за активността и ликвидността на родния пазар през настоящата година – да очакваме ли повече листнати компании? По-скоро съм песимист относно очакванията за бум на IPO-та през годината. Една от причините виждам във все още ниските оценки на публичните компании. Очаквам засилване на IPO-та през следващата година, ако се потвърди прогнозата ми относно дългосрочните ръстове.