На какво се дължи оживлението на капиталовия пазар? Какво го чака през новата година? Компаниите от кои сектори ще са най-атрактивни за инвеститорите. Тези въпроси обсъдихме с брокерa на ценни книжа в Капман АД Ангел Хадийски. Ето какво сподели той за читателите на Investor.bg
- Забелязваме оживление на родния капиталов пазар в първите дни на 2014 г. На какво се дължи то според Вас? Моментно ли е и очаквате ли оптимизмът да господства през новата година?
След като още в първите сесии на настоящата година родният капиталов пазар регистрира значително повишение в стойностите на борсовите измерители, логично е да си зададем въпроса какво да очакваме през настоящата година.
Обикновено началото на годината е периодът, през който стартира структуриране или преструктуриране на портфейли, а макроикономическата ситуация допълнително оказва пряко влияние върху обемите и оборота на родната борса.
Именно и поради това първите месеци на всяка календарна година в болшинството от случаите е бил винаги добър за родният капиталов пазар. Нека си припомним търговията, която наблюдавахме в началото на миналата година. Тогава за разлика от предходни години за първи път на родния пазар се появиха нови инвеститори, които заложиха на инвестиции на БФБ.
Основание за това бе поведението на родните борсови измерители, които за разлика от останалите регионални пазари, регистрираха слабо възстановяване. Политическата нестабилност в следствие на февруарските протести в страната успя да спре устрема на инвеститорите и пазара ни забави темпото в очакване на изхода от нестабилността.
Наблюдаваното рязко покачване в последните търговски сесии е основно в следствие на бавните темпове, с които емитентите на БФБ възстановяват загубеното от първите години на кризата. Ако първоначално движението е чисто емоционално, то в последващите месеци ще бъде пряко обвързано с очакванията и данните в финансовите отчети на публичните компании.
- SOFIX е нараснал с 42% през 2013 г. и изпреварва водещите индекси в региона. На какво според Вас се дължи това - на това, че индексът има да наваксва изгубеното след началото на финансовата криза или се появяват нови емитенти, интересът се увеличава, търговията, броят на сделките или друга е причината за силния ръст?
Всяка икономическа криза предоставя възможност за придобиване на активи на ниска цена (наблюдавано през изминалата година и при публични дружества), а ценовите нива на голяма част от българските емитенти предоставят възможност за добра инвестиционна възвращаемост на направената инвестиция. Част от публичните компании се възползваха от тази възможност, чрез е процедури за обратно изкупуване.
Със съживяването на активността на борсата, логично интересът от страна на нови емитенти да стане факт, като и на настоящите емитенти които ще се възползват от възможността за набиране на допълнителен паричен ресурс необходим за развитие на дейността им.
Тенденцията на понижение при лихвите по банкови депозити ще продължи и през настоящата година макар и с по-бавни темпове, което трябва да допринесе към пренасочване на паричен ресурс към БФБ.
Като допълнително събитие, което би дало тласък на пазара ни през настоящата година, е промяната в правилата за клиринг и сетълмент на Централен депозитар АД. Това ще предостави нови възможности за инвестиращите на БФБ, както и дългоочакваната приватизация на самия борсов оператор.
- Каква е Вашата прогноза за посоката, в която ще се движи капиталовият пазар през новата година?
Очаквам звездите на 2014 г. да бъдат компаниите от финансовия сектор, туризма, преработвателната индустрия. Не трябва да пропускаме и компенсаторните записи. Напълно реално е през 2014 г. борсовите индекси да прибавят към стойността си от 30 до 50%.