Българската банка за развитие (ББР) преструктурира своята дейност и ще оптимизира структурата си, съобщи новият изпълнителен директор на финансовата институция Билян Балев на конференция на тема „Ролята на международните финансови институции и достъпът на българския бизнес до финансовите инструменти, които те предлагат“.
Припомняме, че в края на септември ръководството на банката беше променено.
Балев уточни, че ББР ще включва и Националния гаранционен фонд и Фонда за капиталови инвестиции. Микрофинансиращата институция ДЖОБС също ще се влее директно в ББР до няколко месеца. Сега тя е отделно звено в групата.
В рамките на извършваните промени в управлението и структурата се планира и цялостна концепция за преструктуриране на дейността на банката по няколко направления. Дейността ще бъде с фокус разгръщане на потенциала на ББР, за да поеме тя функциите на истинска банка за развитие, посочи Балев.
Ще се осигури приоритетно финансиране на малките и средни предприятия (МСП), експорта, младежката заетост, стартиращите фирми и микопредприятия. Институцията ще се ангажира в усвояването на средства по оперативните програми и ще създаде клонова мрежа от 8 до 10 офиса в основните градове в страната.
Балев уточни, че съвсем скоро предприятията ще могат да се възползват от продукти за предекспортно финансиране на банката. Той разкри, че лихвените равнища по някои заеми ще са по-ниски в зависимост от общото състояние на даден сектор или област с висока безработица, например.
Билян Балев отправи покана към Стефка Славова - директор за България в Съвета на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие, за бъдещо сътрудничество, тъй като като европейската институция все още не работи с ББР.
Миналата седмица заместник-министърът на транспорта Красин Димитров съобщи, че ББР и Държавният фонд за развитие на Сърбия ще развият механизми и продукти, с които ще се подпомага експортът на български стоки към Сърбия.
Свързани компании: