Борсата може да бъде фактор за развитие на икономиката, както е в много други държави, коментира в ефира на Bulgaria ON AIR Бистра Илкова, бивш изпълнителен директор на БФБ. Тя посочи за пример борсата в Полша, където „се извършва масирано финансиране – банково и небанково. Причината за това е, че държавата там изведе капиталовия пазар в държавна политика,“ коментира Илкова.
Проблемът на българската борса според нейния бивш изпълнителен директор е, че през годините не е развита политиката на БФБ. По думите й липсата на нови емитенти е ключов проблем. Друг такъв е, че малките и средни предприятия нямат достъп до капиталовия пазар.
„Някои от дружествата станаха публични през 2007 г. и оттогава няма нови емитенти“, коментира Илкова. Като причина за негативната тенденция тя посочи кризата, която се отразила „много лошо на капиталовия пазар“.
Илкова подчерта, че БФБ трябва да бъде локомотивът, които да дърпа напред развитието на капиталовия пазар. „Убедена съм, че пазарните участници ще подкрепят добрите инициативи“, коментира още бившият изпълнителен директор на борсата.
По отношение на планираната приватизация Илкова подчерта, че е важно не толкова каква цена ще бъде постигната, а каква стратегия за развитие ще представи купувачът и дали тя ще е съобразена с нашите условия. Тя подчерта, че е оптимист за бъдещето на БФБ, „която работи с добра инфраструктура и законодателство“.
„Силно се надявам този, който прояви интерес към борсата, да бъде локомотивът, за да може капиталовия пазар да бъде източник на финансиране за бизнеса, включително и за малкия,“ коментира Илкова.
Тя допълни, че ролята на държавата по тази линия е „да подкрепя борсата, да говори за листаването на повече компании, да признава капиталовия пазар за източник на генериране на растеж, а защо не и да използва борсата за по-широка приватизация, както и за финансиране на по-големи инфраструктурни проекти“, коментира Илкова.