Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ има парични средства за 29,1 млн. лв. към 30 юни 2013 г. , при текуща пазарна капитализация от 32,6 млн. лв. Освен това АДСИЦ-ът има инвестиционни имоти, основно парцели в района на кв. Младост и Околовръстно шосе в София за общо 49,6 млн. лв.
На пръв поглед изглежда, че дружеството просто трябва да разпредели дивидент в размер нa 29 млн. лв. и да продължи да си управлява имотите.
Но основният капитал на дружеството е 60,45 млн. лв. и дивидент от него не може да бъде разпределян. Общо неразпределената печалба от минали години и печалбата за полугодието на 2013 г. е 2,9 млн. лв., които могат да бъдат разпределени, но това е едва 10% от притежавания кеш.
На практика кешът е почти равен на пазарната капитализация, но този кеш не може да бъде изплатен като дивидент, което е една от основите за разразилото се недоволство сред акционери на Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ в темата за дружеството в Коментари на Investor.bg.
Другата основа за недоволство е, че обслужващото дружество (каквото всеки АДСИЦ има), а именно МНИ ООД получава такси за управление върху паричните средства.
Серията от недоволство се отприщва след коментар от вчера в 10:45 на tony1975, който пише „на тримесечие по 273 хил. лв. за възнаграждение на обслужващото дружество - много!!! Тоест по 1 млн. на година за възнаграждение на ОД“.
Следва вълна от около 30 коментара в почивния неделен ден, като в някои от тях се иска ликвидация на фонда.
Едно от балансираните мнения е на коментатора Alonso, който пише: “Всъщност аз не знам дали акционерите имат голямо основание да са недоволни. За 7 години са получили около 90 стотинки дивиденти. Единствената забележка ми е за кеша. Според мен ако не могат да го инвестират в печеливш проект трябва да го раздадат на акционерите си. Другият вариант е ако толкова няма какво да направят да изкупят с кеша собствените си акции. Навремето се чудех на менижмънта на Адванс Терафонд. Продаваха реална земя на 800 лева и купуваха друга на 600, вместо да купуват земя на 150 през собствените си акции.
Сега пак се чудя защо менижмънта на Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ не прави това. Единственото обяснение за мен е, че ако направят обратно няма да могат да прибират процент от този кеш под формата на такси за обслужващото дружество (ОД). Реално сега се получава така, че държател на един милион акции и на 20% от ОД получава дивидент от акциите си 60 000 лева, а от ОД му се пада над три пъти по-голяма печалба.“
Текущата цена на акция е около 54 ст. и изплатените около 90 ст. дивидент в последните години са на практика почти двойно над текущата пазарна капитализация.
Акционерите с над 5% дял към 30 юни 2013 г. са Danube Invest OY с 10,09%, Unicredit Bank Austria AG с 9,86% и Ай Ен Джи УПФ с 6,53%.
Свързани компании: