fallback

Приватизацита на БФБ-София се провали

Не се уточнява дали липсва интерес при текущите борсови цени или причината е друга

09:05 | 14.03.13 г. 5

Министерството на финансите е оттеглило възлагането на приватизационна процедура за пакета си от 50,0542% от БФБ-София, съобщи дружеството.

Борсата е уведомена за това вчера, 13 март 2013 г. Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК), на която беше възложена продажбата, е уведомена с писмо на 25 февруари 2013 г. Още в същия ден изпълнителния съвет на АПСК е прекратил сключения с "Патриа Корпорейт Файненс" а.с. договор за възлагане извършването на маркетинг на Българска Фондова Борса - София АД и Централен Депозитар АД и за възлагане изготвянето на анализи на правното състояние, информационни меморандуми и приватизационни оценки на 50,0542% от капитала на Българска Фондова Борса - София АД и 43,07% от капитала на Централен Депозитар АД.

С Решение от 07 март 2013 г. Надзорният съвет предлага на Изпълнителния директор да предприеме съответните действия по прекратяване на приватизационната процедура, съобщават от АПСК.

Не е оповестено дали прекратяването на приватизацията на БФБ-София е поради липса на интерес или поради друга причина. Кандидат-купувачите бяха ограничен кръг от най-големите световни борси като London Stock Exchange, Deutsche Boerse, виенската CCE Stock Exchange Group и NASDAQ-OMX. Правителството обяви, че критерият ще е качеството на купувача, а не колко пари предлага.

В последните 3 месеца цената за акция на БФБ-София се повиши от 2,8 лв. до 3,47 лв. за акция, или с 24% в очакване на приватизацията. Сега цената отново е около 2,8 лв. за акция

Остава въпросът дали правителството на Бойко Борисов е щяло да се съгласи на продажба под борсовата оценка на БФБ-София (в момента 19 млн. лв.) и дали чуждите борси са били готови да дадат тази сума.

Печалбата на БФБ-София за 2012 г. е 608 хил. лв., което едва ли е много атрактивно за големите борси при пазарна капитализация от 19 млн. лв. (коефициент цена/печалба от 32) и опасността от намаляване на търговската активност, ако в бъдеще бъде въведен данък върху капиталовите печалби на регулиран пазар. В края на 2012 г. имаше идея за облагане на капиталовите печалби от сделки на регулиран пазар, но може би и за да бъде продадена по-добре БФБ-София, това предложение не се прие. Рискът това да се случи в бъдеще остава.

Виенската борса например се оплака, че все повече сделки се сключват на извънборсовия пазар (OTC) и я подминават, тъй като търговията на автстрийската борса не са защитени от липса на данъчно облагане и за инвеститорите няма голям стимул да ползват услугите й. Определено приватизационната сделка може да се опише като трудна. Вероятно смяната на правителството е само оправдание, за да не бъде признато, че няма интерес у потенциалните купувачи, при обявените критерии.

Още на 24 февруари 2013 г. се появиха информации че Българска фондова борса-София (БФБ) и Агенция "Дипломатически имоти в страната" (АДИС) засега няма да бъдат продавани на частни инвеститори.

Бе обявено, че процедурите по продажбата на ВМЗ-Сопот и "БДЖ-Товарни превози" няма да бъдат засегнати от политическата криза. Вероятно поради нуждата от спешни мерки във ВМЗ - Сопот и от наличието на интерес към БДЖ Товарни превози.

Новата ситуация при БДЖ Товарни превози е, че кандидатите се отказват един по един, а новият министър заяви, че няма да позволи продажба на безценица.

Свързани компании:

Българска фондова борса АД /БФБ/(BSE)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:18 | 08.09.22 г.
fallback