Седем български компании и представител на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол ще посетят презентация на Виенската фондова борса на тема условията за листване, съобщи Михаел Буул, изпълнителен директор на Виенската борса. На семинара, който ще се проведе в четвъртък ще присъства и ръководството на БФБ-София в лицето на изпълнителния директор Иван Такев, както и представители на 6 румънски компании
Едно от предимствата на борсата във Виена е, че котировките са в евро, докато във Варшава са в злоти, а в Лондон в лири. Борсата във Виена оперира и борсите в Прага, Будапеща и Любляна.
Най-важното предимство на Виенската борса обаче е маркет-мейкърството, което тя осигурява по емисиите си. Спредът е едва 1% и осигурява сериозна ликвидност на емисиите. „Целта ни е не просто пласиране (IPO, SPO) като във Варшава, а поддържане на ликвидността на емисиите“, заяви Буул. Условията за маркет-мейкърите са различни, включително липса на борсови такси и дори заплащане. „Няма смисъл от листване на компания с пазарна капитализация под 10 млн. евро, защото няма да е ликвидна“, отговори Буул на въпрос на Investor.bg за минималния подходящ размер на компаниите.
Във Виена са листвани 106 емисии акции, сред които 14 чуждестранни, всички от страни извън ЦИЕ. На борсата са листвани компании като Райфайзен интернешънъл, Виена Иншурънс груп, ОМВ, ВЕН, Ерсте Груп, Телеком Австрия, Щрабаг и други.
Пазарната капитализация на пазара е 72 млрд. евро, като търговията се осъществява от 97 посредника (членове), сред които Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JP Morgan и др.