Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) е отменил решението на Комисията за финансов надзор за отнемане лиценза на инвестиционен посредник Стандарт инвестмънт АД, показва решението на съда.
Според Комисията за финансов надзор ИП Стандарт инвестмънт е нарушил изискванията за ликвидност, тъй като е имало залог върху негов депозит, на стойност 287 000 лв. Поради залога инвестиционният посредник не може във всеки един момент да разполага за целите на осъществяваната от него дейност с тази сума, допуска КФН.
Залогът е бил в полза на мажоритарният собственик на ИП Стандарт инвестмънт АД.
Според съда обаче, за да се пристъпи към отнемане на лиценза следва посредникът да не отговоря едновременно на изискванията за ликвидност и за капиталова адекватност, както и да не е представил оздравителна програма.
В случая инвестиционният посредник за определен продължителен период от време не е поддържал ликвидни средства според изискванията. Към момента на откриване на административното производство обаче това нарушение е било отстранено съобразно дадените указания с констативния протокол, т.е. считано към 30.12.2011 г. и към момента на издаване на оспореното решение жалбоподателят е отговарял на изискванията както за капиталова адекватност, така и за ликвидност, се казва в становището на ВАС.
Анализът на разпоредбите показва, че задължението за представяне на оздравителна програма възниква в случаите, когато инвестиционният посредник престане да отговаря както на изискванията за капиталова адекватност, така и на изискванията за ликвидност. Този извод се потвърждава от констативния протокол, с който са установени нарушенията на изискванията за ликвидност и съответно са дадени конкретни указания за отстраняването им. Поради това за инвестиционния посредник не е възникнало задължение да представи оздравителна програма.
В случая административният орган не е предприел никакви мерки във връзка с резултатите от проверката на дейността на инвестиционния посредник в продължение на близо три месеца, пише ВАС. Към момента на започване на административното производство жалбоподателят е отговарял на изискванията за капиталова адекватност и ликвидност, т.е. не е налице фактическият състав на приложената правна норма.
Изводът на ВАС е, че отнемането на лиценза е незаконосъобразно и не съответства на целта на закона. Предвид неблагоприятните правни последици за ИП Стандарт инвестмънт от административния акт, същият следва да бъде издаден, само когато безусловно са налице нормативно регламентираните предпоставки и ще бъде постигната преследваната от закона цел. В случая тези изисквания не са спазени, поради което обжалваното решение е незаконосъобразно и следва да се отмени, е решението на ВАС.
Лицензът бе отнет на 27 март 2012 г., като на следващия ден от ИП Стандарт Инвестмънт разпространиха становище, че лицензът им е отнет за нарушение, което „ние никога не сме извършвали.“
преди 12 години Това беше ясно. Отнемането на лиценза на Стандарт Инвестмънт беше толкова нагласено, че няма на къде повече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар