„Слабата ликвидност на БФБ е своеборазен параграф 22. Чуждите инвеститори нямат интерес към БФБ-София защото няма ликвидност, дори продават когато им се отдаде възможност. Все още има големи пакети, които не могат да бъдат реализирани на пазара на текущите нива и тези инвеститори ще напуснат пазара. Може би за покупки ще ги провокира нова емисия с голям дял за свободно търгуване на пазара, но емисията трябва да е на национална значима компания”, заяви Асен Ягодин, председател на Съвета на директорите на БФБ-София и лектор на проведения вчера Клуб Investor.bg.
"В момента имаме подценяване на някои компании на БФБ, каквото имаше и през 2001 г. Има място за връщане към реалистични нива, но не и за надценяване. На чуждите борси има големи компании с ясна посока на развитие. При нас във всички случаи говорим за малки компании с малък фрий-флоут, което поражда слаба ликвидност", смята Константин Зографов, член на Надзорния съвет на Индустриален холдинг България и лектор на дискусията.
"Пенсионните фондове са на пазара. Оборотите при една компания и излизането на един голям инвеститор, показаха че пенсионните фондове се възползват от това, което им предоставя пазарът. Че пенсионните фондове са на пазара се показва и от отчетите им за 2011 г.", заяви Мирослав Маринов, член на Управителния съвет на ПОК Доверие, лектор на събитието.
"В Унгария местните инвеститори купуват на дъната от чужденците и след това им продават при раздвижването. Ще бъде хубаво ако купилите от Софарма през миналата седмица успеят да го направят", заяви Любомир Леков, председател на Съвета на директорите на Инвестор.БГ АД, който бе модератор на дискусията.
Всички изказали се по време на дискусията бяха за инвестирането на средствата от Сребърния фонд както в български ДЦК, така и на БФБ-София.
"Ако се притесняваме за държавния инвеститор Сребърен фонд, трябва да защитим не само него, а и всички инвеститори, включително индивидуалните, чрез силен финансов надзор", обяви Иван Такев, изпълнителен директор на БФБ-София и лектор на Клуба. По думите му "притеснението винаги е дали няма да дадем на някои олигарси едни пари”.
”Сега парите на Сребърния фонд са на безлихвена сметка в БНБ, тоест фондът се ограничава административно. Българският сребърен фонд е единственият в света, които няма право да инвестира в родината си. Не става дума веднага и днес, но ще е добре за фонда, ако той има право да инвестира 10% от активите си в акции, както и да има право да купува български ДЦК, заяви Васил Велев, изпълнителен директор на Стара планина холд, гост на събитието.
Велев цитира изследването на Investor.bg, че другите български гаранционни схеми имат право да инвестират в ДЦК, допълвайки че това важи и за Фонда за гарантиране вземанията на работниците и служителите, в който има 200 млн. лв. "Инвестирането на едни 100 млн. лв., или 5% от Сребърния фонд, на БФБ-София ще даде глътка въздух на инвестиционната общност и ще се възстанови доверието в пазара", заяви Стефан Асенов, гост на събитието. "Важно за инвеститорите е компаниите да комуникират дали имат план Б, ако не се реализират основните им планове. Също така за инвеститорите е важно как се управляват рисковете, включително IT рисковете”, заяви Николай Гърнев, партньор в Ърнст и Янг България и лектор на събитието. Той апелира за повече внимание у корпоративните ръководства относно управлението на дългосрочната репутация. Според Гърнев одиторите трябва да работят заедно с регулаторния орган за подобряване на качеството на одита. Това разбира се не е само български проблем, като в Европа тече дискусия на тази тема, каза той.
Мнението му бе подкрепено от Мирослав Маринов, който заяви, че през 2007 г. емитентите ужажваха инвеститорите, а после ги неглижираха, но пак ще се обърнат към тях. Да, сега БФБ не е атрактивна - промотирането струва пари, но в дългосрочен план това би се изплатило на компаниите, смята той.
Очаквайте видеоматериали от събитието.