Лихвите по депозитите на банките са високи и ще падат, макар и плавно, и такава тенденция е налице, заяви Асен Ягодин, главен изпълнителен директор на ББР след пресконференция по повод отпускането на кредитна линия от банката.
Не е логично банките да плащат лихви от 5-6% и после средствата да се инвестират в ДЦК при 4% лихва. Единствената логика е, че банкерите се страхуват от развихряне на депозитен туризъм като през 2009 г. Всяко намаляване на лихвите от една банка доста бързо може да й намали депозитната база. Затова процесът на намалението е постепенен.
Няма логика от толкова скъп ресурс, когато банковият депозит е единствена алтернатива за спестяванията при положение, че инвестициите в недвижими имоти и акциите, например, не са такава в момента - тези пазари са замръзнали.
Също така банките трябва да намалят цената на привлечения ресурс защото това им намалява рентабилността, а те имат нужда от печалба, за да се справят с увеличаващите се лоши кредити.
Във връзка с предложението на вицепремиера Дянков за референтен курс по кредитите да се използва Euribor или SOFIBOR, а не базов лихвен процент на банката, Ягодин посочи, че западните банки се финансират на нива близки до Euribor, но в България това не е така и по-реален е индекс, близък до цената на привлечения чрез депозити ресурс.
По отношение на приватизацията на БФБ-София той заяви, че до края на 2012 г. очаква да има договорена продажба на мажоритарния дял със стратегически инвеститор.
Ягодин смята, че въпросът с инвестирането на средствата от Сребърния фонд в български акции, е преекспониран, но разбира се привличането на инвеститори (включително в лицето на фонда) би увеличило ликвидността на пазара.
Свързани компании: