Комисията за финансов надзор подготвя промени в регулациите на пенсионните фондове, които предвиждат възможност те да се хеджират чрез опции на нерегулирани пазари, варанти на регулирани пазари и първични публични предлагания (IPO), заяви Валентина Динкова, директор в направление Осигурителен надзор в КФН по време на семинар.
До момента е имало възможност да се използват опции на регулирани пазари, но те са се оказали прекалено структурирани и не винаги подходящи за портфейла на даден пенсионен фонд, уточниха от КФН.
Предлага се още възможност за ПФ да инвестират в ДЦК, издавани или гарантирани от междунродни финансови институции, дялове на алтернативни инвестиционни фондове, упавлявани от лица, отговарящи на определени условия на директива на ЕС номер 61 от 2011 г. Предвижда се възможност за пенсионните фондове да правят и репо сделки.
Въвеждат се промени в инвестиционните ограничения, като за финансови инструменти на дружества от една група то ще е до 10% от активите. За инвестиции в ДЦК без инвестиционен кредитен рейтинг ограничението е до 20%. За нетъргувани общински облигации - до 5%, за корпоративни облигации - до 50%, за акции на АДСИЦ - до 10%, за дялове на колективни инвестиционни схеми - до 20%, общо за дялови ценни книжа - до 40%, за вземания и парични средства - до 10%.
Въвежда се изискване към осигурителните посредници да имат поне средно образование, да не са осъждани за умишлени престъпления и други.
Таксите могат да намаляват средствата на осигурените с до 20%, затова се предвижда редуцирането им, заяви Валентина Динкова.
Промените вече бяха обявени, като включват намаление на инвестиционната такса, намаление на таксата от всяка вноска и отпадане на таксата при смяна на пенсионнния фонд.
От 2017 г. се предвижда вноската в универсален пенсионен фонд да се увеличи от 5% на 7%, уточни Динкова.