fallback

Инвестиционните посредници вече ще могат да приемат поръчки по телефона

Договори за предоставяне на услуги вече ще могат да се сключват дистанционно, гласят приети промени в Наредба № 38 на КФН

12:51 | 21.10.11 г.

Комисията за финансов надзор (КФН) прие Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 38 за изискванията към дейността на инвестиционните посредници (ИП), съобщиха от институцията.

Целта на промените е облекчаване на дейността на ИП, като с промените се правят съществени стъпки в посока на ограничаване на бюрократичните процедури, уточняват от надзора.

Редът за сключване на договори за предоставяне на инвестиционни услуги се облекчава чрез дистанционен способ като се използва електронен подпис и нотариална заверка на документите или идентифициране на клиента от кредитната институция. Така значително се улесняват отношенията с клиенти, които нямат възможност да присъстват физически в офиса на посредника. Освен това се дава и възможност за равнопоставеност на българските посредници при конкурентни отношения с други посредници от държави-членки на ЕС. Дистанционният способ ще стимулира и активността на чуждестранните инвеститори.

Другата промяна е, че отпада ежедневната заверка от служител от вътрешния контрол в посредника на договорите за инвестиционни услуги, седмичните проверки, както и задължителните 3-месечни инструктажи на служители. Въвеждат се само месечни проверки. Облекчава се и режимът за одобряване на рекламни материали.

Част от промените също така включват улесняване на работата на звената за управление на риска и вътрешен одит. Увеличава се периодът, в който вътрешният одит трябва да представи доклади за дейността на звеното на управителния орган на посредника. Отпада и задължението за ежедневно разпечатване на хартиен носител на дневниците, водени от посредника.

В Наредба № 38 е регламентирана възможността инвестиционният посредник да приема по телефон или чрез друг дистанционен способ нареждания от клиента за сделки с финансови инструменти, като телефонните разговори ще бъдат записвани. Тази практика е удачна, както от надзорна гледна точка, така и с оглед извършвания вътрешен контрол и одит в ИП, смятат от КФН.

Друга промяна в наредбата е забраната клиентите да плащат за представените им инвестиционни услуги в брой суми над 15 хил. лв. с цел по-голяма сигурност при разплащанията, като текстът е в пълно съответствие и с влезлия в сила през февруари 2011 г. Закон за ограничаване на плащанията в брой.

Приета на второ четене беше и Наредбата за изискванията към дейността на колективните инвестиционни схеми, инвестиционните дружества от затворен тип и управляващите дружества. С тази наредба на подзаконово равнище се доразвиват изискванията към дейността на колективните инвестиционни схеми.

Наредбата урежда съдържанието на договорите на колективните инвестиционни схеми с обслужващите ги дружества, изискванията към ликвидността, активите, в които могат да инвестират, дейността по емитиране, продажба и обратно изкупуване; съдържанието на проспектите, отчетите, рекламните съобщения.

Целта на наредбата е да се постигне по-подробна регламентация на дейността по колективно управление на активи, чрез въвеждане на изисквания към организацията и процедурите, които следва да се спазват. С наредбата се постига по-високо ниво на информираност на притежателите на дялове във връзка с характеристиките на колективната схема, в която са инвестирали.

Предстои двете Наредби да бъдат обнародвани в Държавен вестник.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:59 | 13.09.22 г.
fallback