Водещият индекс на БФБ - SOFIX, отстъпи с минималните 0,04% по време на днешната сесия до ниво от 336,79 пункта. Ценово претегленият BG40 е надолу с 1,1% до 113,92 пункта, а равнопретегленият BGTR30 прибави 0,1% до 279,18 пункта.
Индексът на дружествата, инвестиращи в недвижими имоти – BGREIT, се понижи с 0,7% до 46,98 пункта, а индексът на компаниите с добро корпоративно управление – CGIX, е нагоре с 0,9% до 94,23 пункта.
„Изключително слаба търговия за днес на БФБ-София. Въпреки доста ниските пазарни цени на ликвидните компании борсовите играчи не смеят да поемат никакъв риск, заменяйки скъпия в момента кеш за акции“, коментира за Investor.bg Александър Пеев*, портфолио мениджър в УД Съгласие Асет Мениджмънт.
„Пример за подобна ликвидна позиция е акцията на Централна кооперативна банка, чиито пазарни показатели не съответстват на отразения риск в текущата пазарна цена. Ясно е там, че цената се натиска на ниво при P/B от 0,25 от едва ли не продавач, на който му е опрян пистолет, за да се сдобие с кеш. Рискът не съответства най-малкото защото банки като Dexia и Societe Generale, които са натъпкани с гръцки книжа, се котират на същите нива, та дори по-високо - при Dexia P/B от 0,23 и възвръщаемост на собствения капитал от минус 50,9%, a при Societe Generale P/B от 0,39 и възвръщаемост на собствен капитал от 8,6%“, посочи той.
„Заради неангажираността на държавата да подкрепи капиталовия пазар ощетени остават дребните инвеститори, както и публичните компании, които са сравнително стабилни по финансови показатели, но го отнасят по пазарна капитализация. Механизмът за ефективен пазар не работи и на самата БФБ-София, при която държавата записа евтино, а дребните инвеститори си купиха акции на по-високи нива с обещанията за приватизация на борсовия оператор, инвестиране на парите от Сребърния фонд в акции и т.н. Самото чакане дори е губене на пари“, смята анализаторът.
На регулиран пазар на БФБ днес бе отчетен оборот от 3,842 млн. лв., като на пазара на акции той възлезе на 3,002 млн. лв., а сделките с облигации бяха на стойност 829 хил. лв.
С най-голям оборот при акциите бяха ДФ Сентинел - Принсипал (-3,2%) - 1,349 млн. лв., Еврохолд България (+3,3%) - 1,252 млн. лв. и Енергони (+2,2%) - 97 хил. лв. При още 7 дружества търговията надвиши 10 хил. лв.
Търгуваха се общо 44 емисии акции, като съотношението печеливши/губещи е 17/19, а при 8 позиции не бе отчетена промяна.
От дружествата с оборот над 5 хил. лв. с най-голям ръст са акциите на Еврохолд България (+3,3%), Енергони (+2,2%), Софарма (+1,6%) и Монбат (+1,2%), а най-много поевтиняха книжата на Соларпро холдинг (-7,9%), Зърнени храни България (-4,3%), ДФ Сентинел - Принсипал (-3,2%), Химимпорт (-2,3%) и Албена (-1,7%).
При слаб оборот акциите на Слънчев бряг холдинг поскъпнаха с 10%, а тези на Химмаш се понижиха с 19 на сто.
* Мнението има аналитичен характер и не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти.
Пълна информация за протичането на борсовата сесия на БФБ може да намерите в реално време тук.