fallback

Заявления за смяна на пенсионен фонд ще се подават вече и чрез електронен подпис

Друга промяна в Наредба № 3 на КФН предвижда подписването на договора с новия фонд да става едновременно с подаването на заявлението за прехвърляне

16:47 | 31.08.11 г.

Комисията за финансов надзор (КФН) прие Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 3 за реда и начина за промяна на участие и за прехвърляне на натрупаните средства на осигурено лице от един фонд за допълнително пенсионно осигуряване в друг фонд, управляван от друго пенсионноосигурително дружество, съобщиха от регулатора. Предстои наредбата да бъде обнародвана в Държавен вестник.

Нов момент в Наредба № 3 е възможността заявленията за смяна на пенсионен фонд да бъдат подавани освен на хартиен носител и по електронен път с електронен подпис. Така се запазва конфиденциалността на информацията, намалява се изразходваното от осигуреното лице време, спестяват се средства за нотариална заверка на подписа, като същевременно се създава сигурност относно автентичността на лицето, с което се кореспондира.

Друга съществена промяна предвижда подписването на осигурителния договор с новото дружество, в което лицето желае да се прехвърли, да става едновременно с подаването на заявлението за прехвърляне. Предвидено е, че договорът влиза в сила от момента на прекратяване на правоотношението със „старото” дружество. Същевременно се запазва възможността лицето да преосмисли предприетите действия по смяна на пенсионния фонд и да оттегли подаденото от него заявление с искане по образец.

Предвижда се пенсионното дружество да предоставя на осигуреното лице писмена информация по образец за процедурата за промяна на участие и за основните характеристики на управлявания от него пенсионен фонд, което ще му позволи да направи действително информиран избор. Информацията ще се изготвя по образец, в стандартизирана форма, което ще даде възможност за лесно и бързо сравняване на  пенсионните фондове на базата на определени показатели.

Приетите изменения целят усъвършенстване на уредбата, свързана с промяна на пенсионен фонд, като са взети предвид някои проблеми, които практиката показа през последните шест години, когато е била последната съществена промяна в наредбата, посочват от КФН.

С промените се създава възможност за подобряване на дейността на пенсионноосигурителните дружества, постигане на по-ефективно регулиране и контрол от страна на надзорния орган и по-добра защита на интересите на осигурените лица, заявяват от комисията.

Усъвършенства се също и процедурата по разглеждане на заявленията от страна на пенсионното дружество, управляващо фонда, в който лицето е осигурено.

Има и промяна в начина за заплащане на таксата за прехвърляне от страна на осигуреното лице. Съгласно досега действащите разпоредби таксата се заплащаше лично от лицето, а в случай че до прехвърлянето не е платена, дружеството, в което е осигурено, можеше да я удържи от средствата по индивидуалната му партида. Практиката показа, че удържането на таксата за прехвърляне от партидите на осигурените лица, вместо да е изключение, се превърна в правило. Промяната - таксата да не може да се удържа от партидата - отчита целевия характер на натрупванията по партидите и ще допринесе за по-доброто им съхранение. Изискването за заплащане на таксата от осигуреното лице също така го ангажира лично и допълнително удостоверява волята му да извърши заявената промяна на участие и прехвърляне на средства в нов пенсионен фонд.

Уредени са и случаите на прехвърляне на средства на роднини на осигуреното лице в доброволен пенсионен фонд, както и прехвърляне на средствата, натрупани от лични вноски, след прекратяване на правоотношението с предприятието осигурител при осигуряване в доброволен пенсионен фонд по професионални схеми.

На днешното си заседание КФН потвърди проспект за първично публично предлагане на емисия акции, които ще бъдат издадени в резултат на увеличаване на капитала на „Софарма имоти” АДСИЦ. Емисията е в размер на 1,170 млн. броя акции с право на един глас. Номиналната стойност е 1 лев, а емисионната е 2 лв. 

Надзорът потвърди и проспекта за допускане до търговия на регулиран пазар на емисия корпоративни необезпечени облигации, издадени от „Българска банка за развитие” АД. Емисията е в размер на 20 млн. лв., разпределени в 20 хил. броя обикновени облигации, с номинална стойност 1 000 евро всяка, с фиксирана лихва в размер на 4,80% на годишна база, с 3-месечен период на лихвено плащане, със срок на облигационния заем 5 години, считано от 30 декември 2010 г., с дата на падежа 30 декември 2015 г.

Регулаторът отказа да потвърди проспекта за допускане до търговия на регулиран пазар на емисия акции, издадени от  „Елит Петрол” АД. Мотивите за отказа са свързани с непредставяне на коригиран проспект в определения срок.

Одобрени бяха промените в устава на „Флоримонт Пропъртис” АДСИЦ, които са свързани с условията, на които трябва да отговаря пълномощното за акционер, както и условията за свикване на Общото събрание и съдържанието на поканата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:57 | 13.09.22 г.
fallback