fallback

Печели ли се от минералните плажове и колко губи Синергон холдинг от неговия?

Минералните басейни имат важно значение за регионите, в които се намират, но не са рентабилни

16:41 | 16.08.11 г. 4

Джакузито с 37-38 градуса минерална вода, част от Минерален плаж Белчин Парк Снимка: Investor.bg

Лято е и мнозина посещават комплексите с минерални басейни, както и останалите плувни съоръжения. От бизнес гледна точка възниква въпросът печеливши ли са те. Публичното дружество Синергон холдинг АД притежава 100% от Белчински минерални бани ЕООД, оценено в баланса на холдинга на 798 хил. лв.

Дружеството стопанисва "Минерален плаж Белчин бани" на около 54 км от София по пътя през Бистрица и Железница.

За 2010 г. компанията отчита загуба от 113 хил. лв. след загуба от 81 хил. лв. за 2009 г. Приходите от продажба на стоки, услуги и други са за 85 хил. лв. през 2010 г. и за 80 хил. лв. през 2009 г.

И през двете години входът в басейна е 5 лв. за възрастни и 3 лв. за деца, а чадърите и шезлонгите се ползват безплатно. 85 000 лв. са 17 000 пълни такси за вход. Сезонът продължава 3 месеца (юни, юли и август), което е около 12 уикенда, или 24 дни. При около 500 посетители на ден, това прави 12 000 такси за вход. През седмицата посетителите са малко, а студеният климат на 920 м надморска височина и честите дъждовни дни изпаряват желанието за плажуване и в някои от уикендите.

Сравнението с други минерални басейни показва, че няма потенциал за по-големи приходи от вход. Няма потенциал и за по-големи приходи от консумация на стоки, тъй като не е рентабилно поддържането на персонал заради само 24 силни дни в годината (голямата част от които дъждовни и поради това нерентабилни). Наблюдения на репортер на Investor.bg показват именно невъзможност за осъществяване на обедните поръчки за хранене на плажуващите и съответно отказ на вече поръчани питиета и храни.

Друг минерален басейн е Корали до езерото Панчарево, малко след околовръстното на София, на около 15 км от центъра на града.

В съботните и неделни летни дни паркингите около басейна, както и самото шосе за гр. Самоков са препълнени с автомобили.

Във финансово изражение това множество е осигурило 137 хил. лв. продажби за 2010 г. и 100 хил. лв. за 2009 г. Отчетът на басейн Корали показва 13 хил. лв. печалба за 2010 г. спрямо 10 хил. лв. печалба за 2009 г.

Дружеството "Спортно развлекателен комплекс Корали АД" е публикувало и разбивка по стоки и услуги, като продажбите от услуги са за 91 хил. лв. през 2010 г., докато от стоки те са за 46 хил. лв. Тоест приходите от вход са двойно по-големи от тези от консумация.

Може би е интересно да се знае, че Столична община притежава 1 197 акции в дружеството (33,7%), а Ралико ООД - другите 2 323 акции (65,4%). Вложението на Столична община е апортна вноска на недвижим имот, като СРК Корали АД е учредено през 2002 г.

Вече няколко години басейните на комплекс Мария Луиза в Борисовата градина в столицата, които не са минерални, не работят. Отчетът на Парк Мария Луиза АД за 2010 г. показва приходи от услуги за 12 хил. лв. и загуба от 204 хил. лв. Не по-розова е съдбата на другите летни басейни в София, като например Люлин Бийч, наричан през сезон 2011 "restART", често сменя стопансващата го фирма.

Ако сравним собствеността на Синергон холдинг АД с друг басейн в курорта Белчин Бани, а именно "минерален плаж Белчин Парк", собственост на Белчин Парк ЕООД, с едноличен собственик Главболгарстрой холдинг АД, ще видим, че място за голяма печалба от плажуващите няма.

Белчин Парк ЕООД отчита 188 хил. лв. приходи от продажби през 2010 г. и загуба от 1,21 млн. лв. От тези 188 хил. лв., 76 хил. лв. са от услуги (вход), 43 хил. лв. от продажба на стоки и 69 хил. лв. са в графа "Други".

През 2008 г. друго дъщерно дружество на Синергон холдинг АД, а именно Петър Караминчев АД, плати 10 млн. лв. за 117 дка в к.к. Белчин бани.

След като отчетите на минералните плажове ясно показват невъзможността им да печелят от вход за плажуващи и съответното съпътстващо обслужване, може би единствената възможност за възвръщане на инвестициите е продажбата на апартаменти в близост до басейните, но в настоящата ситуация на пазара на имоти това не се прави.

Самите минерални басейни може би са интересен придатък към хотелите, но сами по себе си не са печеливши.  Те обаче имат важно значение за регионите, в които се намират, тъй като повишават интереса към недвижимите имоти, като формират вилни зони в близките села. Въпреки загубите районът около минералния басейн на Синергон холдинг се развива, като към него от 2011 г. има картинг писта и терен за пейнтбол. Също от 2011 г. в Белчин бани е открит хотел с външен и вътрешен минерален басейн (Белчин Гарден), като конкуренцията между трите минерални комплекса едва ли ще позволи увеличение на цените за вход. От тази година от летището на 2 км от курорта излитат и малки самолети за панорамни полети до Седемте рилски езера, разположени наблизо, до връх Мусала, Черни връх и язовир Искър.

Свързани компании:

Синергон Холдинг АД(SNRG)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:19 | 14.09.22 г.
fallback