fallback

БНБ продаде на Министерството на финансите акциите си в Централен депозитар

Това е поредната стъпка към приватизацията в пакет на Централен депозитар АД и БФБ-София

10:50 | 12.05.11 г.

Управителният съвет на БНБ взе решение да прехвърли притежаваните от Българската народна банка акции от капитала на Централен депозитар АД на Министерството на финансите, съобщиха от централната банка. Към момента БНБ притежава 2 000 акции на дружеството, всяка с номинална стойност от 100 лв., което представлява 20%-ен дял от капитала му. Предвижда се прехвърлянето на акциите да се извърши възмездно по номиналната им стойност, като при продажба на Централен депозитар АД на стратегически инвеститор БНБ ще получи и разликата между номиналната и продажната цена на притежаваните сега акции от капитала на дружеството.

С решението си УС на БНБ изразява подкрепа на целите на одобрената на 6 април 2011 г. от Министерския съвет Концепция за интеграция на Българска фондова борса - София АД и Централен депозитар АД в европейските и световни финансови пазари. Основните цели в нея са развитието на българския капиталов пазар и утвърждаването му като инфраструктурен център за международните пазари в региона. Принципното становище на централната банка е, че привличането на стратегически инвеститор в Централен депозитар АД би оказало положително влияние върху развитието на българския капиталов пазар. Израз на това разбиране бе и решението на УС на БНБ от 2005 г. да упълномощи Агенцията за приватизация да предприеме необходимите действия за продажба на акциите на БНБ в Централен депозитар АД съвместно с тези на Министерството на финансите. Изпълнението на този акт бе отложено до приемането на съответната концепция от МС, съобщават от БНБ. По последни данни от 31 декември 2009 г. основните акционери на Централен депозитар АД са:

- Министерство на финансите с 21,9%; - БНБ с 20%; - Райфайзенбанк, Сосиете Женерал, Банка ДСК и Уникредит Булбанк с по 5%; - ЦКБ с 5,1%; - Юробанк с 4,5%; - ИНГ Банк и БФБ-София с по 3%; - ПФБК с 2%; - Агенция за приватизация и СИБАНК с по 1,8%; - ОББ с 1,5%; - Инвестбанк с 1,4%; - Интернешънъл Асет Банк с 1,2%; - други с по под 1%. След като купи пакета на БНБ, Министерството на финансите ще притежава 41,9% от Централен депозитар АД, а чрез БФБ-София, която е 50,05% собственост на МФ, ще контролира още 3% от ЦД АД, или общо 44,9%. С притежаваните от Агенцията за приватизация 1,8%, контролираният от държавата дял достига 46,7%. През юни 2010 г. вицепремиерът Симеон Дянков сподели, че иска да направи Централен депозитар АД дъщерно дружество на БФБ-София. Текущият капитал на Централен депозитар АД е 1 млн. лв., разпределен в 10 000 акции с номинал от 100 лв.

Свързани компании:

Българска фондова борса АД /БФБ/(BSE)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:01 | 09.09.22 г.
fallback