fallback

Българските пенсионни фондове държат родни ДЦК за 387 млн. лв.

В дългови инструменти са вложени 45,04% от активите на универсалните пенсионни фондове

11:38 | 07.04.11 г.

Всички пенсионноосигурителни дружества оповестиха на своите страници в интернет информация за обема и структурата на инвестициите по видове активи и емитенти на ценни книжа за всеки управляван фонд за допълнително пенсионно осигуряване до крайния срок 31 март 2011 г., съобщиха от КФН.

Към 31 декември 2010 г. инвестициите на всички пенсионни фондове в дългови инструменти (облигации) са в общо 11 вида дългови ценни книжа и 228 различни емисии, оценени с пазарна стойност от 1,76 млрд. лв. Облигациите са с относителен дял от 45,04% от балансовите активи на универсалните пенсионни фондове, 41,27% от балансовите активи на професионалните пенсионни фондове, 41,59% от балансовите активи на доброволните пенсионни фондове и 47,02% от балансовите активи на доброволните пенсионни фондове по професионални схеми.

С най-висока стойност от 479 млн. лв. в портфейлите на всички пенсионни фондове са „други ценни книжа, приети за търговия на регулирани пазари на ценни книжа в държави - членки”, в която група попадат предимно корпоративни облигации, търгувани на регулирани пазари в страни членки на Европейския съюз, или друга държава страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство. От този вид облигации в портфейлите на всички пенсионни фондове има 100 различни емисии.

Българските държавни ценни книжа са на второ място по стойност в портфейлите на пенсионните фондове с пазарна оценка от 387,1 млн. лв., разпределени в 22 емисии.

На трето място със стойност от 278 млн. лв. са инвестициите в дългови ценни книжа, издадени или гарантирани от страни членки на Европейския съюз, други държави по Споразумението за Европейско икономическо пространство или техни централни банки (европейски държавни ценни книжа), които са разпределени в 31 емисии.

На четвърто място със стойност от 274 млн. лв., разпределени в 49 емисии, са инвестициите на пенсионните фондове в корпоративни облигации, приети за търговия на български регулиран пазар.

На пето място със стойност от 97 млн. лв., разпределени в 6 емисии, са дълговите ценни книжа, издадени от чуждестранни общини и приети за търговия на регулирани пазари на ценни книжа в страни членки на Европейския съюз, или друга държава страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство (европейски общински облигации).

На шесто място със стойност от 76 млн. лв., разпределени в 6 емисии, са инвестициите на пенсионните фондове в държавни ценни книжа на трети държави (извън Европейския съюз или страни по Споразумението за Европейско икономическо пространство, посочени в наредба на Комисията за финансов надзор).

На седмо място със стойност от 59 млн. лв., разпределени в 4 емисии, са инвестициите на пенсионните фондове в дългови ценни книжа, издадени или гарантирани от ЕЦБ или от ЕИБ.

На осмо място със стойност от 52 млн. лв., разпределени в 3 емисии, са инвестициите на пенсионните фондове в ипотечни облигации, издадени съгласно Закона за ипотечните облигации, приети за търговия на регулиран пазар на ценни книжа (български ипотечни облигации).

На девето място със стойност от 38 млн. лв., инвестирани в 2 емисии дългови ценни книжа, са инвестициите на пенсионните фондове в корпоративни облигации, издадени или гарантирани от банки с над 50 на сто държавно участие, получили разрешение за извършване на банкова дейност съгласно законодателството на България или друга държава членка, с цел финансиране на дългосрочни и средносрочни инфраструктурни и инвестиционни проекти, за които в решението на общото събрание на акционерите и в предложението за сключване на облигационен заем е поето задължение да се иска приемане и да бъдат приети за търговия на регулиран пазар в срок не по-дълъг от 6 месеца от издаването им (или т. нар. инфраструктурни облигации). Този финансов инструмент беше включен в разрешените инвестиции на пенсионните фондове с промените в Кодекса за социално осигуряване, влезли в сила от 02.06.2009 г.

На десето място със стойност от 13 млн. лв., разпределени в 2 емисии, са инвестициите на пенсионните фондове в обезпечени корпоративни облигации, за които в решението на общото събрание на акционерите и в предложението за сключване на облигационен заем е поето задължение да се иска приемане и да бъдат приети за търговия на регулиран пазар в срок не по-дълъг от 6 месеца от издаването им и за които е предвидено да бъдат съответно прилагани разпоредбите на Закона за публичното предлагане на ценни книжа относно довереника на облигационерите и обезпечаване на публична емисия облигации (български обезпечени корпоративни облигации, които все още не са приети за търговия на регулиран пазар на ценни книжа).

На последно, единадесето, място със стойност от 8 млн. лв., инвестирани в 3 емисии, са общинските дългови ценни книжа, издадени от български общини съгласно Закона за общинския дълг.

Към 31 декември 2010 г. инвестициите на всички пенсионни фондове в акции и други дялови инструменти са в общо 9 вида дялови ценни книжа и 344 различни емисии, оценени с пазарна стойност от 1 млрд. лв. Дяловите финансови инструменти са с относителен дял от 25,20% от балансовите активи на универсалните пенсионни фондове, 28,23% от балансовите активи на професионалните пенсионни фондове, 31,20% от балансовите активи на доброволните пенсионни фондове и 4,25% от балансовите активи на доброволните пенсионни фондове по професионални схеми.

С най-висока стойност от 294 млн. лв. в портфейлите на всички пенсионни фондове са акции и права (без акции издадени от акционерни дружества със специална инвестиционна цел или колективни инвестиционни схеми), приети за търговия на регулиран пазар на ценни книжа в България. От този вид акции в портфейлите на всички пенсионни фондове има 90 различни емисии.

Дялове, издадени от чуждестранни инвестиционни схеми, са на второ място по стойност в портфейлите на пенсионните фондове с пазарна оценка от 260 млн. лв., разпределени в 23 емисии.

На трето място със стойност от 174 млн. лв. са инвестициите в дялове, издадени от колективни инвестиционни схеми по реда на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, които са разпределени в 51 емисии.

На четвърто място със стойност от 154 млн. лв., разпределени в 105 емисии, са инвестициите на пенсионните фондове в акции, включени в индекси на регулирани пазари на ценни книжа и приети за търговия на регулирани пазари на ценни книжа в държави членки на Европейския съюз, или друга държава страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство.

На пето място със стойност от 70 млн. лв., разпределени в 23 емисии, са акциите, издадени от акционерни дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ), инвестиращи в недвижими имоти.

На шесто място със стойност от 61 млн. лв., разпределени в 44 емисии, са инвестициите на пенсионните фондове в акции, включени в индекси на регулирани пазари на ценни книжа и приети за търговия на регулирани пазари на ценни книжа в държави, посочени в наредба на комисията.

На седмо място със стойност от 28 млн. лв., разпределени в 5 емисии, са инвестициите на пенсионните фондове в акции, издадени от колективни инвестиционни схеми по реда на Закона за публичното предлагане на ценни книжа.

На осмо място със стойност от 12 млн. лв., разпределени в 2 емисии, са инвестициите на пенсионните фондове в акции, издадени от акционерни дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ), инвестиращи във вземания.

На последно, девето, място със стойност от 3,2 млн. лв., инвестирани в 1 емисия, са инвестициите в акции на колективна инвестиционна схема, чието седалище или седалището на управляващото я дружество се намира в държава членка на Европейския съюз, или друга държава страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство, или в държава, посочена в наредба на комисията.

Данните за инвестиции в 228 емисии дългови и 344 емисии дялови финансови инструменти към края на 2010 г. в сравнение със 184 емисии дългови и 235 емисии дялови финансови инструменти към края на 2009 г. показват, че в пенсионните фондове текат процеси на диверсификация чрез инвестиции в по-голям брой емисии, които при подходящо комбиниране следва да доведат до снижаване на риска към отделни емитенти и по-оптимално инвестиране на средствата като съотношение доходност-риск.

Публикуваните на страниците на пенсионноосигурителните дружества инвестиции на ФДПО са достъпни от следните връзки:

ПОК "Доверие" АД

ПОК "Съгласие" АД, УПФ, ДПФ, ППФ

ПОК "ДСК - Родина" АД, УПФ, ДПФ, ППФ, ДПФПС

"ПОД Алианц България" АД

"Ай Ен Джи ПОД" ЕАД

ПОАД "ЦКБ-Сила" АД

"ПОД-Бъдеще" АД, УПФ, ДПФ, ППФ

ПОД "Топлина" АД, УПФ, ДПФ, ППФ

"Пенсионноосигурителен институт" АД, УПФ, ДПФ, ППФ

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:05 | 02.09.22 г.
fallback