Компаниите за храни и напитки по целия свят не успяват да постигнат целите за намаляване на въглеродните емисии и трябва да си сътрудничат, за да подобрят усилията си, сочи доклад на консултантската фирма AlixPartners, цитиран от Bloomberg.
Проучването установява още, че в най-добрия случаи производителите, доставчиците и търговците на дребно от хранително-вкусовата индустрия може да успеят да намалят своите емисии с 29% до 2030 г., което изостава от целта от 38%, заложена от Организацията на обединените нации (ООН) през 2015 г., и от ангажимента в рамките на Парижкото споразумение за климата от същата година.
Изследването е проведено на фона на зачестилите горещини в Европа през последните години и отчетените рекордно високи температури. Производителите на храни и напитки, чиято индустрия е основен източник на парникови газове, се сблъскват с особено предизвикателство, когато става въпрос за намаляване на тези емисии, категоризирани като емисии от трети обхват – генерирани по цялата верига на стойност, включително от доставчици и клиенти.
„Време е да станем практични и да се движим“, заяви в телефонно интервю Ранди Бърт, управляващ директор на AlixPartners, който е и съавтор на доклада. „Идеята, че това ще бъде решено от всяка компания, не е вярна. Трябва да има системен подход. Индустриален подход“, изтъква той.
AlixPartners анализира ангажиментите за намаляване на въглеродните емисии, поети от 235 компании за храни и напитки в Европа, Близкия изток, Африка и САЩ, както и от 13-те най-големи фирми за опаковане на храни и напитки в света. Консултантската компания също така анкетира 200 мениджъри, фокусирани върху устойчивостта и операциите.
Анализаторите установяват, че компаниите в индустрията са успели само минимално да намалят своите емисии след подписването на Парижкото споразумение през 2015 г.
Намалението от 38% е необходимото, за да се ограничи повишаването на глобалната температура до 1,5 градуса по Целзий. Инициативата Science Based Targets представлява международно партньорство, което следи дали компаниите постигат необходимите съкращения, очертани в пакта от 2015 г.
Смята се, че производството на храни и напитки допринася за една трета от годишните емисии на парникови газове по света.