Огромно газово находище в Северна Африка, на което Европа залага, за да компенсира намалените руски доставки, рискува да усложни климатичните цели на блока.
Обектът, намиращ се в Алжир, изпуска метан – силен парников газ, вече близо четири десетилетия, показва анализ на сателитни данни от учени на испанския Политехнически университет във Валенсия, спонсориран от Greenpeace. Заключенията подчертават ефекта върху околната среда на страната, която осигурява около 8% от вноса на газ в Европа и е най-големият доставчик на континента след Русия и Норвегия.
Най-силните и трайни следи от отделени емисии са били проследени до компресорна станция край град Хаси Р’мел, която помага за преноса към Европа.
Разположението на обекта в Алжир. Графика: Bloomberg LP
Алжир има третият най-висок интензитет на производство на метан сред водещите световни доставчици на петрол и газ, показват данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ). А самият басейн на Хаси Р’мел е признат като активна метанна зона от учени, които са изследвали сателитните данни.
Последният анализ обаче увеличава натиска върху Европейския съюз, който иска да затегне контрола върху течовете на парниковия газ както на своя територия, така и от ключовите си източници извън блока.
„Опасното сега е, че Алжир държи повече карти“, защото усилията на ЕС да намали зависимостта си от руско изкопаемо гориво го правят по-зависим от други доставчици, коментира Антоан Вагнер-Джоунс от BloombergNEF.
Метанът има 84 пъти по-разрушителен ефект от въглеродния диоксид в краткосрочен план, ако бъде освободен директно в атмосферата. по тази причина спирането на изтичания е основен приоритет за някои правителства. Алжир обаче не се присъедини към повече от 100 страни, подписали през ноември ангажимент за намаляване на емисиите си с 30% до 2030 г. в рамките на форума COP26.
Sonatrach – алжирската петролна и газова компания, която оперира газовото находище в Хаси Р’мел, посочва, че според собствени оценки отделяните емисии са „много по-ниски от това, което е обявено на други места“.
„Намалихме емисиите изгорели газове от 9 млрд. на 3 млрд. куб метра на година“, казва Туфик Хакар, главен изпълнителен директор на Sonatrach. „Също така искам да подчертая, че включваме във всички наши договори с нашите партньори компенсирането на изгорелите газове“, допълва той.
По думите на Хакар от Sonatrach са имали среща с представители на Световната банка, които са заявили, че техните оценки и методология „са добри“. Очаква се скоро Sonatrach да публикува нови резултати, в партньорство с Алжирската космическа агенция, които да подкрепят изчисленията на терен, казва той.
Изчисляването на емисиите от басейни за добив на полезни изкопаеми може да бъде трудно, защото честотата на сателитните наблюдения над даден географски регион може да е на 24 часа или дори по-рядко.
Басейнът в Алжир е отделил около 939 хил. тона метан миналата година, което е увеличение от цели 67% спрямо предходната година, показват данни на геоаналитичната компания Kayrros SAS. Този обем метан има приблизително същия краткосрочен ефект върху климата като емисиите за година от 17 млн. автомобила в САЩ.
ЕС сигнализира по-рано през месеца, че ще се опита да работи за декарбонизация с Алжир, като фокусът ще е върху намаляване на емисиите метан. Единият вариант е създаването на т. нра. „вие събирате, ние купуваме“ програми с партньорски страни, при които блокът ще купува газ, който иначе би бил изпускан или изгарян.
Около 46 млрд. куб. м метан всяка година се губят заради ненужно изпускане или изгаряне, които компаниите прилагат за безопасност или когато няма къде да съхраняват газа, показват данни на МАЕ. Това е почти една трета от това, което ЕС в момента внася от Русия.