Нова Зеландия ще ускори налагането на електрически превозни средства и ще проучи водорода като алтернативен източник на енергия, тъй като се стреми да премахне изкопаемите горива и даде своя принос в смекчаването на глобалното затопляне, пише Bloomberg.
Обявявайки първия си план за намаляване на емисиите в понеделник в Уелингтън, правителството заяви, че първоначално ще отпусне 2,9 млрд. новозеландски долара (1,8 млрд. щатски долара) в рамките на четири години за финансиране на редица мерки - от стимули за закупуване на електрически автомобили до постепенно спиране на котлите на въглища, както и подпомагане на фермерите да намалят емисиите на метан при добитъка.
„Това е важен ден в нашия преход към бъдеще с ниски емисии“, заяви премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн. „Всички сме виждали скорошни доклади за повишаване на морското равнище и неговото въздействие тук, в Нова Зеландия. Не можем да загърбим проблема с изменението на климата, докато стане твърде късно за неговото решаване", предупреждава тя.
Въпреки че допринася само за малка част от глобалните емисии на парникови газове, правителството казва, че Нова Зеландия трябва да изиграе своята роля в ограничаването на повишаването на световната температура до 1,5 градуса по Целзий над нивата отпреди индустриалната епоха. Мерките, обявени в понеделник, също имат за цел да защитят околната среда на страната и да поддържат нейния чист и зелен вид, който тя рекламира, за да привлича туристи.
„В Нова Зеландия нашата околна среда наистина е нашата икономика“, посочи от своя страна финансовият министър Грант Робъртсън. „Нашата чиста, зелена марка никога не е била по-важна“, добави той.
Правителството ще засили усилията за декарбонизиране на транспорта, като се стреми поне 30% от автомобилния парк на страната да бъде електрически до 2035 г.
Властите ще продължат да предоставят отстъпка при покупка на чисти превозни средства, за да насърчи налагането на автомобили с ниски емисии, да инвестира в зарядна инфраструктура и да помага на домакинствата с ниски и средни доходи да си купят електрическа кола, ако изхвърлят своите стари конвенционални автомобили.
Правителството също така ще изпробва и схема за лизинг на електромобили.
Окончателната цел с хоризонт 2035 г. е да бъде декарбонизиран целия парк на обществения транспорт.
Фокусът пада и върху намаляването на отпадъците, отиващи в депата, като повечето домакинства ще имат достъп до събиране на хранителни отпадъци до 2030 г.
Правителството също така постепенно ще прекрати употребата на въглищни котли до 2037 г.