fallback

Ще се обединят ли страните от Близкия изток на фона на войната в Украйна?

Оттеглянето на САЩ от региона доведе до разместване на силите в Близкия изток, посочи доц. Мира Майер, преподавател в НБУ

10:58 | 12.04.22 г.

По думите ѝ, докато Русия е в Сирия, Израел няма да си позволи да направи враждебен акт спрямо нея.

„За израелците е жизненоважно да имат изключително добри отношения с Путин, защото руските войски влязоха в Сирия и защото израелците също се почувстваха изоставени, както и останалия арабски свят от напускането на американците", посочи Мира Майер.

Тя припомни, че американците напуснаха региона още по времето на президента Доналд Тръмп, което означава, че е доста назад в приоритетния им ред, а това доведе до разместване на силите в Близкия Изток. Тя очаква, че близкоизточните държави сами ще намерят обединение по пътя, по който са тръгнали.

„Това, което САЩ иска, е да накара богатите на петрол арабски държави, каквито са ОАЕ и основно Саудитска Арабия, да увеличат добива си, каза още Майер.– Но те са много обидени на САЩ, че ги изостави. Освен това са подписали с Русия някои споразумения. Виждаме, че ОПЕК+ няколко пъти заявиха, че ще увеличават много минимално добива в рамките на ОПЕК+, което не е от помощ на Европа. Ние трябва да търсим някакъв път за снабдяване с петрол и газ от другаде, за да елиминираме Русия като доставчик.“

Международният анализатор предполага, че Европа ще бъде много по-склонна към отстъпки спрямо Иран по отношение на ядрената сделка. „Виждаме, че и израелското общество вече се разделя на две. Докато по-рано бяха изцяло против някакво споразумение с Иран, то сега една голяма част от тях казва – може би това е по-малкото зло“, потвърди настроенията в Израел Мира Майер.

Тя напомни, че в Израел управлява коалиция от осем партии. „Тази коалиция не се крепи върху нищо друго, освен че е анти-Нетаняху. Така, както когато нашата коалиция дойде на власт, тя се крепеше само върху това, че е анти-Борисов. С един и същи довод - че двамата опозиционни лидери са подронили демократичните устои на държавата, с основание или не – оставям на всеки от зрителите да преценява", коментира специалистът по Израел.

Според нея критиките срещу израелския министър-председател Нафтали Бенет са, че е успял да бъде посредник в международните отношения - да посредничи между Зеленски и Путин, да оправи отношенията с администрацията на Байдън, да оправи отношенията с всички регионални страни наоколо, но е изпуснал собствената си партия. “В резултат на това ще му се разпадне цялото управление. Неговите депутати го напускат", коментира Мира Майер и оцени като най-добър вариант властта да отиде при Яир Лапид, който сега е външен министър.

Мира Майер посочи приликата на управлението на Израел с това в България, за което „каквото и да прогнозираме, ще сбъркаме“.

"Има много неизвестни, но силно се надявам, че ще се съхранят усилията, които бяха направени в региона. Това, което Израел постигна след толкова много години, е да сключи мир с арабските държави, да бъде признат, макар че със Саудитска Арабия нямат дипломатически отношения, но Саудитска Арабия позволява на техни самолети да летят на тяхна територия. Там има едно размразяване и би било прекрасно да продължи", каза международният анализатор.

Каква прогноза направи украинецът Олексей Арестович, който ръководи президентската канцелария на Володимир Зеленски? И може ли Украйна да има съдбата на Израел със затихващи стълкновения, но с ужасяващата прогноза конфликтът в Украйна да продължи до 2035 година? Разпада ли се управляващата коалиция в Израел? Защо преговорите на Турция са по-успешни? Каква е ролята на петрола в Персийския залив в новата политическа картина в света? Къде Европа да търси снабдяване с газ и петрол извън ОПЕК+?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:11 | 13.09.22 г.
fallback