Войната в Украйна има непосредствено отражение върху световните пазари на храни, защото и Русия, и Украйна са водещи износители на основни селскостопански продукти като пшеница, слънчогледово олио, ечемик и царевица. Конфликтът засяга и международната търговия с нетрайни храни като плодове и зеленчуци, тъй като Русия е голям вносител.
Както показват данните на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (FAO) цените на основните хранителни продукти се повишават след инвазията в Украйна. Заради пандемията цените на храните поскъпват още от 2020 г., пише Statista.
В миналото подобни скокове в цените на храните доведоха до вълнения, най-вече в развиващите се страни. Едно такова повишение съвпадна с Арабската пролет през 2011 г., когато населението в Северна Африка и Близкия изток протестира заради потисническите режими и натиска върху препитанието. Размириците свалиха няколко регионални режима.
Сегашното ниво на цените на храните дори надминава пиковете, наблюдавани през 2011 и 2008 г., които причиниха вълнения в няколко африкански държави, както и в Бангладеш, Хаити, Индонезия и Йемен.
Началото на световната финансова криза сложи край на скока на цените през същата година.
В настоящата ситуация Human Rights Watch предупреждава, че продоволствената криза може да удари отново Северна Африка и Близкия изток, тъй като няколко страни в региона са основни вносители на руски или украински храни.
Според професора по икономика от университета Корнел Крис Барет потенциалът за вълнения отново се засилва. В началото на март в Ирак имаше протести срещу цените на храните.
Други графики можете да видите тук