fallback

Русия може да спъне и ядрената сделка с Иран

Москва иска всякакъв бъдещ бизнес на Русия с Иран да бъде изключен от европейски и американски санкции

09:42 | 11.03.22 г. 2

Преговорите по ядрената програма на Иран са на ръба да се провалят заради искания в последната минута от страна на Русия за защита от санкции, съобщава Politico, позовавайки се двама дипломати.

Преговорите са достигнали до задънена улица заради руските искания, казват дипломатите, което заплашва съживяването на сделката от 2015 г., съгласно която Иран ограничава ядрените си амбиции срещу облекчаване на санкции.

Русия иска всяко връщане към споразумението да включва гаранции, че всякакъв бъдещ бизнес на Русия с Иран ще бъде изключен от европейски и американски санкции – очевидно искане от Москва в отговор на строгите наказания, които страната понася заради нахлуването си в Украйна.

Преговарящите от другите големи световни сили обаче – включително САЩ, Великобритания, Франция, Германия и Китай, както и високопоставени дипломати на ЕС – не могат да намерят начин да удовлетворят исканията, казват дипломатите. Затова след 11 месеца периодични преговори във Виена вероятно ще има почивка на срещите, която да позволи двустранни разговори между Иран и Русия по ситуацията. Иран изглежда нетърпелив да затвори сделката предвид потенциалните приходи, които може да спечели от износ на петрол при настоящите високи цени, и нуждата за облекчаване на санкциите.

Развитието е забележителен обрат. До миналата седмица до голяма степен се очакваше, че преговарящите са напът да разкрият споразумение за връщане към сделката от 2015 г.

Високопоставен представител на Запада, запознат със ситуацията, казва за Politico, че руските искания са невъзможни за удовлетворяване, тъй като преговорите във Виена са за това Иран и САЩ отново да започнат да изпълняват сделката от 2015 г., а не за санкции върху Москва.

Али Ваез, анализатор към International Crisis Group, който има контакти от няколко страни в преговорите, потвърждава, че ситуацията е в критична точка.

„Преговорите явно са в застой, основно заради руските искания“, казва той.

Говорителят на държавния департамент на САЩ Нед Прайс в четвъртък призова Русия да помогне за завръщане към Иранската сделка, казвайки, че това е от интерес на Москва. Той подчерта, че времето изтича, а ключови въпроси остават неразрешени.

„Показахме много ясно, че новите санкции, свързани с Русия, нямат нищо общо с Иранската сделка“, заяви Прайс. „Също така нямаме никакво намерение да предлагаме на Русия нещо ново или специфично, що се отнася до санкциите“.

Във вторник главният преговарящ на Русия Михаил Улянов е представил исканията на Москва на Енрике Мора – високопоставен представител на ЕС, който е координатор и медиатор в преговорите. Искането надхвърля това, което мнозина са се надявали да бъде проста молба за облекчаване на санкции, което да позволи на Русия да изпълни ролята си в прилагането на възстановена ядрена сделка – нещо, което преговарящите казват, че са можели да включват в проекта на споразумението.

Москва се опасява от очаквания прилив на ирански петрол на пазара при възстановена сделка, което ще създаде конкуренция на руския петрол и ще понижи цените на енергийните източници, потенциално позволявайки на Запада да наложи още санкции върху Русия заради войната в Украйна.

Официални лица, запознати с преговорите, казват, че възстановяването на иранската сделка без Русия е технически невъзможно. Преди всичко ще е необходимо да се намери друга страна, например Китай или дори Казахстан, които да изнесат излишния обогатен уран на Иран, да го разменят за природен уран и да работят с Иран да превърнат ядрената централа „Фордо“ в съоръжение за проучвания.

Без препятствието, издигнато от Русия, официални лица казват, че проектодокументът от 20 страници като цяло е завършен, като остават само някои малки редакторски промени. Запознати източници твърдят, че може да има компромис дори по противоречивото искане на Иран Революционната гвардия – военните части на страната, да бъде извадена от терористичния списък на САЩ. Изглежда само някои малки детайли трябва да се изчистят по този въпрос, казват дипломатите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:08 | 14.09.22 г.
fallback