Фючърсите върху пшеницата и царевицата, търгувани в САЩ, поскъпват значително, докато цената на соята нараства до най-високото си ниво от 2012 г. насам, след като руските военни сили атакуваха Украйна, съобщава CNBC.
Цената на пшеницата нараства за трети пореден ден, достигайки най-високата си стойност от повече от 9 години, докато цената на царевицата се изкачи до нов 8-месечен връх.
Ценовите движения отразяват обявената от руския президент Владимир Путин военна операция в Украйна. Той предупреди останалите държави по време на телевизионна реч да не се намесват, защото това би довело до "последствия, които никога не са виждали".
„Повишеното напрежение около Русия и Украйна и значителната несигурност по отношение на руските доставки през следващите месеци накараха търговците да задържат продукцията, вместо да я изпращат в чужбина“, заявяват в бележка анализатори от ING.
Тъй като Русия и Украйна генерират около 29% от световния износ на пшеница, 19% от световните доставки на царевица и 80% от световния износ на слънчогледово масло, търговците се опасяват, че военната операция в Украйна може да повлияе на движението на цените на реколтата и да предизвика масова борба от страна на вносителите за замяна на доставките от Черноморския регион.
„Напрежението между Русия и Украйна изостри рисковете за доставките на глобалния пазар“, посочват от ING.
Най-активният договор при пшеницата с доставка през май се търгува с ръст в цената от 5,7% до 9,34 долара за бушел – най-високото ниво от юли 2012 г.
Царевицата поскъпна с 4,7 на сто до 7,13 долара за бушел, като малко по-рано достигна пик от 7,16 долара, последно отчетен на 10 юни 2021 г.
Майските фючърси върху соята поскъпват с 1,6 на сто до 16,97 долара за бушел, като това е шеста поредна сесия на ценови ръст за културата. По-рано през деня цената на тези договори нарасна до 17,19 долара – най-високата стойност от септември 2012 г.
В Китай фючърсите върху соевото брашно поскъпнаха до рекордно високо ниво, дори когато правителството планира да освободи соя от държавните резерви на фона на притесненията за ограничаване на доставките на пазара. Поскъпнаха също така и фючърсите върху петрола и газа.