В началото на май 2022 г. се навършват 77 години от края на Втората световна война в Европа. Конфликтът, който отне милиони човешки животи на европейска земя, остава в историята, но не и конфликтът в източната част на континента, който си остава реалност и в наши дни.
Дори преди повишения риск от руска инвазия от последните месеци конфликтът в Донбас отне живота на над 13 хил. души, пише Statista.com.
Според проекта за данни за местоположение и развитие на въоръжени конфликти (ACLED) значителна част от земното кълбо е погълната от някаква форма на конфликт. Инфографиката показва държави, в които има съобщения за въоръжени сблъсъци с участието на държавни сили и/или бунтовнически групи през 2022 г.
За разлика от ситуациите в Донбас и Сирия например не всички конфликти отговарят на картината, която си представяме, когато говорим за война. В Мексико през 2021 г. например ACLED регистрира 6 въоръжени сблъсъка с участието на държавни сили заради продължаващата борба срещу корупцията в полицията и дълбоко вкорененото влияние на организираната престъпност. До момента за 2022 г. в страната не са регистрирани подобни инциденти.
Перспективата за въоръжен конфликт с "висока интензивност" с участието на големи военни сили е обект на размисъл и безпокойство в експертните кръгове и медиите от няколко години. Този въпрос стана още по-актуален с нарастването на геополитическото напрежение в Източна Европа.
Според проучване, проведено от Ipsos между септември и октомври 2021 г., тази заплаха е сред темите за загриженост и на обществеността.
В 26-те изследвани държави почти половината (46 процента) от респондентите смятат, че е вероятно тяхната страна да бъде въвлечена във война с друга през следващите 12 месеца.
Американците са сред най-песимистичните (или може би реалистичните) в това отношение: трима от четирима вярват, че международен конфликт с участието на САЩ е неизбежен.
Общо 64% от руснаците очакват страната им да участва в международен конфликт, докато около половината французи и британци смятат, че подобен изход е вероятен през следващите месеци. Обратно, германците, белгийците и шведите са сред най-малко притеснените от военните последици за страната си.