fallback

Тайван, Канада и Япония се присъединяват към делото на ЕС срещу Китай в СТО

Китай може да блокира присъединяването към делото на страните извън ЕС

10:50 | 11.02.22 г.

Тайван, Канада и Япония са поискали да се присъединят къмделото на Европейския съюз (ЕС) в Световната търговска организация (СТО) срещу Китай заради Литва.

ЕС обвинява Китай, че блокира литовски стоки поради отношенията на страната с Тайпе, пише онлайн изданието Poitico.eu.

„Трите страни ни информираха днес, че се присъединяват към делото на ЕС в СТО“, съобщава за медията високопоставен европейски служител, пряко запознат със случая.

По-късно от външното министерство на Канада потвърждават искането за присъединяване.

В изявление на министерството се посочва: „Канада се противопоставя на икономическата принуда и застава до партньорите си с единомислие в подкрепата на базираната на правила международна търговия в ядрото на СТО“.

„Канада е загрижена от неотдавнашните търговски действия на Китай, предприети срещу Литва и стоки и услуги от Европейския съюз с литовско съдържание, които биха могли да подкопаят базираната на правила международна търговска система и нейните институции“, допълва се в изявлението.

Говорител на Европейската комисия (ЕК) нито е потвърдил, нито отрекъл новината.

Новите искания за присъединяване към случая означават, че всички членове на така наречената Група от седемте напреднали икономики подкрепят делото на ЕС, след като първо САЩ и Обединеното кралство, а след това и Австралия, поискаха да се присъединят към него.

Пекин допълнително нагнетява напрежение по спора, след като преустанови вноса на говеждо месо, млечни продукти и алкохол от Литва, без да посочи конкретни причини.

Говорител на ЕК казва, че изпълнителната власт на ЕС „в момента е във връзка с литовските власти“ относно последния търговски ход на Китай.

Миналата седмица Пекин се съгласи да участва в консултациите на СТО, поискани от ЕС. Брюксел твърди, че Китай блокира литовски стоки, защото Тайван обяви планове за създаване на представителство във Вилнюс. Пекин смята самоуправляващия се остров за част от собствената си територия и не е съгласен с това той да има дипломатически представителства.

Съгласно правилата на СТО на Китай е разрешено да блокира присъединяването на която и да е от страните извън ЕС в консултациите, преди да бъде сформиран арбитражен комитет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:00 | 13.09.22 г.
fallback