До март ще има ваксина срещу последния вариант на коронавируса - омикрон, но вероятно тя ще дойде твърде късно и всички ще се разболеят, твърди Шон Трульов, епидемиолог от института за обществено здраве "Джонс Хопкинс Блумбърг", цитиран от CNBC. Новият вариант се предава много бързо - вече 95% от случаите на новозаразени в САЩ са именно от него, а производителите на ваксини не могат да реагират със същия темп.
Ваксина срещу омикрон щеше да помогне през декември, твърди още Уилиям Мос от института. Според него, ако тя беше налична тогава, вероятно е можело да бъде намален броя на заболелите, включително и на медицинския персонал.
Междувременно изпълнителният директор на Pfizer Албърт Бурла потвърди пред CNBC, че компанията му ще бъде готова до края на март с ваксината срещу омикрон и всички останали варианти, които циркулираха досега. Но също не беше уверен дали ще има смисъл от нея и дали ще бъде използвана.
Експертите обаче са категорични, че предвид непредсказуемото развитие на коронавируса ваксина, която пази от омикрон и всички останали варианти, циркулирани досега, ще намери своето приложение. Тя ще бъде от полза за тези, които успеят да се предпазят от вируса, коментира още Мос.
На този етап не са ясни дългосрочните последици от боледуването от омикрон варианта и как се отразява той на имунната система. Затова и един бустер срещу този специфичен вариант може да се окаже от полза, особено ако той може да създаде имунитет и срещу следващите варианти. "Но не можем да знаем дали ще има такъв ефект", допълва Трульов.
Преди ден и Moderna съобщи, че разработва ваксина за новия вариант и скоро ще започне клиничните изпитания на продукта си. Според компанията може да се наложи и четвърта доза от тяхната ваксина, ако се окаже, че ефектът от нея се губи във времето.
Но на този етап е много рано да се коментира дали и кога ще бъде нужна четвърта доза, категоричен е инфекционистът Марк Сойер, който беше част от консултативния съвет към Федералната агенция по лекарствата на САЩ, одобрил ваксините срещу коронавируса през 2020 година.
Респираторните заболявания се увеличават през зимата, затова и слагането на ваксини има смисъл да се прави през есента, допълва той.
В началото на януари Израел започна поставянето на четвърта доза и вече ваксинира 250 хил. души - медицински работници, хора над 60 години и такива с тежки заболявания, потискащи имунната система. Вероятно до дни и в САЩ ще започнат да поставят четвърта доза на хора, които са с тежки здравословни проблеми.
Но за останалите е прекалено рано да се дискутира поставянето четвъртата доза - още не е ясно как хората реагират на третата доза и колко дълго се запазва имунитетът от нея, допълват експертите. На този етап има данни, че поставянето на бустерна доза дава по-голяма защита срещу омикрон, отколкото две дози.
Към 10 януари около 63% от американците са напълно ваксинирани, но само 36% имат поставена бустерна доза.