fallback

Изпращаните пари от емигрантите в света ще достигнат рекорд тази година

Ръстът е стимулиран от преводите към Латинска Америка и увеличаването на миграните в САЩ

19:11 | 17.11.21 г.

Снимка: Kerem Uzel/Bloomberg

Парите, които чужденците в цял свят изпращат в родните си страни, се очаква да достигнат рекорд тази година, стимулирани от преводите към Латинска Америка и от мигрантите, които се отправят към САЩ, сочат прогнози на Световната банка, цитирани от Bloomberg.

Очаква се изпращаните от емигрантите пари към страни с ниски и средни доходи да нараснат със 7,3% на годишна база тази година, отбелязва СБ. Преводите към Латинска Америка и Карибите се очаква да се увеличат с 21,6%, подкрепени от фактори като безпокойството заради COVID-19, урагани, подобряването на американската икономика и нарастването на броя на мигрантите, заминаващи за САЩ.

Глобалният ръст е по-голям от прогнозираните от Световната банка 2,6% през май след спада с 1,6% през 2020 г., доста под очакванията за срив с 20 на сто. Преводите от роднини в чужбина са подкрепили хората, които изпитват икономически затруднения в страните си по произход.

Изпращаните от емигрантите пари са нараснали с 9,7% за Близкия изток и Северна Африка, с 8% за Южна Азия, 6,2% за Субсахарска Африка и с 5,3% за Европа и Централна Азия. В Източна Азия и Тихоокеания паричните преводи от емигранти вероятно са намалели с 4%.

Емигранти

„Изпращаните пари от мигрантите допълват много програмите на правителствата за предоставяне на средства в подкрепа на семейства, изпитващи икономически затруднения по време на кризата с COVID-19“, отбелязва Майкъл Рутковски, глобален директор за социалната защита и работните места в Световната банка. „Улесняването на притока на изпращани от емигранти пари за облекчаване на потиснатите бюджети на домакинствата трябва да е ключов компонент от държавните политики в помощ на глобалното възстановяване от пандемията“, допълва той.

През 2021 г. в топ пет на страните, получаващи пари от емигранти, попадат Индия, Китай, Мексико, Филипините и Египет.

Като дял от БВП най-големите получатели на пари от емигранти са Тонга, Ливан, Киргизстан, Таджикистан и Хондурас.

Разходите за изпращане на пари през международни граници достигат средно 6,4% през първото тримесечие на тази година, над два пъти повече от определената от СБ цел за 3% в целите ѝ за устойчиво развитие. Паричните преводи от емигранти към Субсахарска Африка са особено скъпи – 8%.

САЩ са най-големият източник на изпращани пари от емигранти през 2020 г., следвани от Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия и Швейцария.

Американските власти са регистрирали рекорд от над 1,7 млн. мигранти, преминали границата с Мексико през миналата година. Мнозинството от регистрираните мигранти през фискалната 2021 г., почти 1,4 млн., са идвали от Мексико и Северния триъгълник – Хондурас, Ел Салвадор и Гватемала. Но COVID-19 е накарал стотици хиляди хора, основно от Латинска Америка и Карибите, да се насочат на север, усложнявайки усилията на администрацията на Байдън.

Ръстът на мигрантите, които се отправят към САЩ, вероятно е значителен фактор за нарастването на обема на изпращаните от емигрантите пари към Латинска Америка и Карибите, съобщава Световната банка.

„Особено забележителното увеличаване на изпращаните средства в Мексико може да отразява получените пари от транзитни мигранти от Хондурас, Ел Салвадор, Гватемала, Хаити, Венецуела, Куба и много други страни“, пише банката.

Негативните последици от COVID-19 върху страните и щетите от ураганите „Грейс“ и „Айда“ също са допринесли за увеличаването на изпращаните от емигрантите пари към Мексико и Централна Америка, отбелязва институцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:31 | 14.09.22 г.
fallback