Глобалното богатство се е утроило през последните две десетилетия, а Китай води в класацията, измествайки САЩ от първото място на глобално ниво, съобщава Bloomberg.
Това е един от изводите от нов доклад на проучвателното звено на консултантската компания McKinsey & Co., изследващ националните баланси на 10 държави, които генерират повече от 60% от световните доходи.
„Сега сме по-богати откогато и да било“, казва Ян Мишке, партньор в McKinsey Global Institute в Цюрих, в интервю.
Нетното богатство в света е нараснало до 514 трлн. долара през 2020 г. от 156 трлн. долара през 2000 г., сочи проучването.
Китай е двигател на почти една трета от ръста. Богатството му е скочило до 120 трлн. долара от само 7 трлн. долара през 2000 г. - годината, преди да се присъедини към Световната търговска организация, което ускори икономическия му възход.
Най-богатите 10%
Нетното богатство на САЩ, възпрепятствани от по-слабия растеж в цените на имотите, е нараснало над два пъти през периода до 90 трлн. долара.
В двете страни – най-големите икономики в света, над две трети от богатството е концентрирано в 10-те процента най-богати домакинства, а делът им се увеличава, казва докладът.
По изчисления на McKinsey 68% от глобалното нетно богатство се съхранява в недвижими имоти. Балансът се поддържа в активи като инфраструктура, машини и оборудване и, в по-малка степен, т.нар. нематериални активи като интелектуална собственост и патенти.
Финансовите активи не се включват в изчисленията за глобалното богатство, тъй като те реално се компенсират от пасиви: корпоративна облигация, държана от индивидуален инвеститор например, представлява задължение за тази компания.
Странични ефекти
Стръмният ръст на нетното богатство през последните две десетилетия изпреварва увеличението на глобалния брутен вътрешен продукт и се захранва от нарастващите цени на имотите вследствие на по-ниските лихвени проценти, посочва McKinsey. Според агенцията цените на активите са с почти 50% над дългосрочната им средна стойност спрямо доходите. Това повдига въпроси за устойчивостта на бума на богатството.
„Нетно богатство от увеличения на цените над и отвъд инфлацията е под въпрос по много причини“, казва Мишке. „Това идва с всякакви видове странични ефекти“.
Растящите цени на недвижимите имоти може да направят притежанието на жилища непосилно за много хора и да увеличат риска от финансова криза – подобно на тази, която удари САЩ през 2008 г., след като жилищният балон се пръсна. Китай потенциално може да се сблъска с подобен проблем заради дълга на строителните компании като China Evergrande Group.
Идеалното решение би било богатството на света да намери своя път към по-производителни инвестиции, които разширяват глобалния БВП, посочва докладът. Кошмарен сценарий би бил срив на цените на активите, който може да изтрие една трета от глобалното богатство, а това ще приведе в по-голяма степен в съответствие с доходите на световно ниво.