Климатичната конференция на ООН в Глазгоу тази година ще има въглероден отпечатък, който е приблизително два пъти по-голям от последната глобална среща на върха през 2019 г., сочи доклад на компанията за професионални услуги Arup в Лондон, цитиран от CNBC.
Двуседмичната климатична среща на върха COP26, която приключва в петък, ще емитира около 102 500 тона въглероден диоксид, който се равнява на общите средни годишни емисии на над 8 хил. жители на Великобритания.
Около 60% от емисиите, произведени на срещата на върха, идват от международни полети. Голям принос имат и местата за настаняване на делегатите и участниците, охраната и сигурността на събитието, транспорта от и до местата на събитията и местното управление на енергията, водите и отпадъците.
Събитието ще бъде най-интензивната от гледна точка на произведен въглероден диоксид климатична конференция на ООН до момента. През 2019 г. COP25 в Мадрид, например, емитира 51 101 тона въглероден диоксид, а COP21 в Париж през 2015 г. – 43 хил. тона.
Световните лидери поеха редица ангажименти за климата по време на срещата на върха, включително постигнаха споразумения за отказ от въглищата, намаляване на метановите емисии и край на обезлесяването. Въпреки това екологични активисти обвиняват министри и корпорации в зелени заблуди (greenwashing) и твърдят, че ангажиментите не са адекватни, за да отговорят на мащаба на климатичната криза.
„Срещата в Глазгоу няма за цел да демонстрира устойчив начин на живот и не трябва да бъде преценявана от тази гледна точка“, коментира в комюнике Дъг Пар, главен учен в Greenpeace Великобритания.
„Но провалът в постигането на значимо споразумение за ограничаване на големите въглеродни емисии от авиацията – на конференцията 60% от емисиите дойдоха от авиацията, наистина показва липса на почтеност в тези разговори“, допълва той.
Британското правителство обеща да организира климатично неутрална конференция и заяви, че ще задейства стратегия за предотвратяване на въглеродните емисии, включително чрез закупуването на въглеродни кредити и финансирането на проекти за замяна на електрическата енергия, произвеждана чрез фосилни горива с възобновяема енергия.