„Партизани, паравоенни организации и наркотрафиканти – това е коктейлът на престъпността в Колумбия”, коментира тя.
Според университетския преподавател крахът на договора е дошъл от това, че е имало неразбирателство между хората в политическия елит на страната. На хората, които сеят и отглеждат растението кока, не им е било предложено нищо друго като препитание.
Д-р Икономова посочи, че „настоящият президент Иван Дуке не изпълнява всички условия по договора, които са били подписани от предшественика му и реално споразумението се оказва фиктивно".
Коментарът си тя направи след новината, че на 24 октомври бе заловен най-издирваният колумбийски наркотрафикант Дайро Антонио Усуга. От Пабло Ескобар насам той е поредният лидер на огромен наркокартел, който бива заловен или отстранен, но без това да промени особено ситуацията в Колумбия.
“През 70-те години дрогата в САЩ идва от Индокитай и Виетнам. Тъй като властите налагат мерки и самолетите биват проверявани за опиум, то отглеждането на марихуана и други видове наркотици се мести в Колумбия. В края на 70-те години вече се оказва, че колумбийската кока и производният ѝ кокаин е много по-доходоносен”, анализира началото на разпространението на наркотиците в Латинска Америка тя.
Д-р Икономова разказа за историята на наркотрафика в Колумбия, Мексико и Боливия и как САЩ е залят от кокаина на Ескобар, а впоследствие, след неговото убийство, от клана Кали, който създава картел.
До какво водят картелните войни в Колумбия и има ли преразпределение на пазара? Какво е влиянието на колумбийските наркобосове върху правителствата в региона и в цяла Латинска Америка? За какво се използват парите от наркотрафика? Какво ще се случи на 15 ноември на мирната демонстрация в Куба, на която ще се обявят срещу задържането на мирни протестанти през юли?
Целия разговор вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria. Всички гости на предаването "В развитие" вижте тук.