fallback

САЩ и ЕС отмениха наложените от Тръмп мита върху стоманата и алуминия

Ограничени обеми от произведени в ЕС метали ще могат да влизат в САЩ безмитно

11:11 | 31.10.21 г.

Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

САЩ и ЕС се договориха да прекратят спора си заради митата върху стоманата и алуминия, наложени от бившия президент Доналд Тръмп през 2018 г., съобщиха американски представители, цитирани от Ройтерс. По този начин те елиминираха дразнител в трансатлантическите отношения и предотвратиха повишаване на ответните мита, наложени от съюза.

Американският министър на търговията Джина Раймондо заяви пред репортери, че сделката ще запази американските мита от 25% върху стоманата и 10% върху алуминия, като в същото време предвижда „ограничени обеми“ от произведени в ЕС метали да влизат в САЩ безмитно.

Споразумението премахва източник на търкания между съюзниците и им позволява да се съсредоточат върху преговорите по ново глобално търговско споразумение за разрешаване на проблема с прекомерния капацитет в света за производство на стомана и алуминий, съсредоточен основно в Китай, и за намаляване на въглеродните емисии от тези индустрии.

Еврокомисарят по търговията Валдис Домбровскис потвърди сделката, като написа в Twitter, че „се споразумяхме със САЩ за пауза“ в търговския спор и за започване на сътрудничество за бъдещо глобално споразумение за устойчиви стомана и алуминий. Домбровскис допълни, че сделката ще бъде обявена официално от Байдън и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в неделя.

Американските официални представители не уточняват обема на безмитния внос на стомана в САЩ въз основа на системата за митата на квотен принцип, договорена с ЕС. Запознати със споразумението източници, пожелали да останат анонимни, твърдят, че годишни обеми над 3,3 млн. тона ще бъдат подложени на мита.

Сделката дава още две години безмитен достъп над квотата за стоманени продукти от ЕС, които си спечелиха правото на изключение от министерството на търговията през миналата година, допълват американски представители.

Споразумението изисква стоманата и алуминият от ЕС да са изцяло произведени в блока, за да отговарят на безмитния статут. Изискването цели да предотврати възможността метали от Китай и от страни извън ЕС да бъдат обработвани минимално в Европа преди износ в САЩ.

Европа изнасяше около 5 млн. тона стомана годишно за САЩ преди Тръмп да наложи митата по съображения за националната сигурност.

„Споразумението впоследствие да се преговаря по основана на въглерода сделка за търговията със стомана и алуминий е отговор както на свръхпроизводството в Китай, така и на въглеродния интензитет в сектора на стоманата и алуминия“, коментира пред репортери съветникът на Белия дом по националната сигурност Джейк Съливан. Той допълни, че климатът и работниците могат да бъдат защитени едновременно.

Смята се, че при производството на стомана в САЩ, което разчита силно на електрически пещи, се емитират значително по-малко въглеродни емисии от захранваните с въглища пещи, преобладаващи в Китай.

Сделката ще елиминира ответните мита в Европа срещу американски продукти, включително бърбъна, мотоциклетите Harley-Davidson и моторните лодки, които трябваше да бъдат удвоени от 1 декември, отбелязаха американските представители.

Рекордни цени на стоманата

Раймондо заяви, че споразумението ще намали разходите за потребяващите стомана американски производители. Цените на стоманата са нараснали над три пъти през миналата година и са достигнали рекорд от над 1900 долара на тон в момент, когато индустрията не успява да отговори на ръста на търсенето след затварянията заради пандемията, което допринася за повишаването на цените.

Американските производители на първичен алуминий ще могат да запазят инвестициите си в съживяващите се местни мощности, защото квотите са определени на много ниски нива, доста под обемите преди митата, коментира Марк Дъфи, главен изпълнителен директор на Американската асоциация за първичен алуминий.

Президентът на Американския институт за желязо и стомана Кевин Демпси заяви, че споразумението за квотите ще помогне „за предотвратяване на нов ръст наа вноса на стомана, който ще подкопае нашата индустрия и ще разруши добре платени работни места в САЩ“.

Заради излизането на Великобритания от ЕС износът на стомана от страната остава подложен на мита, както и този от други американски съюзници като Япония. Американската търговска камара, която се противопостави на митата върху металите от самото начало, заяви, че митата и квотите трябва да бъдат отменени за „близките съюзници“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:27 | 13.09.22 г.
fallback