Великобритания одобри окончателно търговската си сделка с Нова Зеландия. След 16-месечни преговори тя бе финализирана в сряда с телефонен разговор между британския премиер Борис Джонсън и премиера на Нова Зеландия Джасинда Ардърн, предава DPA.
„Това е страхотна търговска сделка за Обединеното кралство, укрепва дългогодишното ни приятелство с Нова Зеландия и подобрява отношенията ни с Индо-Тихоокеанския регион“, каза Джонсън. Ардърн каза, че сделката е една от най-добрите, които Нова Зеландия някога е постигала. Икономиката на Нова Зеландия ще бъде подсилена с около 1 млрд. новозеландски долара.
С търговското споразумение Великобритания възнамерява да постигне членство в прозрачно търговско партньорство с Япония, Канада и Виетнам. Споразумението премахва митата върху различни стоки.
Постигането на споразумение с 53-ия по големина търговски партньор на Великобритания по данни от 2018 г. е символичен знак за Джонсън, който се стреми да демонстрира ползите от Brexit. Aнализ на правителството на Обединеното кралство от 2020 г. изчислява, че сделката с Нова Зеландия няма да има дългосрочно въздействие върху размера на британската икономика, докато същевременно увеличените бариери пред търговията с ЕС са ударили износа и са довели до по-високи разходи за бизнеса.
Търговията с Нова Зеландия съставлява само 0,2% от цялата търговия от Обединеното кралство. След като напусна Европейския съюз, Лондон се опитва да насърчи икономическия растеж със самостоятелни споразумения за свободна търговия.
Търговията на Великобритания с Нова Зеландия е на стойност 2,3 милиарда паунда през миналата година (3,2 милиарда долара), около 0,5% от търговията ѝ с ЕС през същия период, изчислява Bloomberg. Brexit издигна скъпи търговски бариери между Великобритания и нейния най-голям търговски партньор, а разделението допринася за недостига на шофьори, който се отрази негативно и на веригите за доставки.
Сделката е първата, договорена по време на мандата на новия британски министър по международната търговия Ан-Мари Тревелян, която пое поста от Лиз Тръс миналия месец.
Джонсън търси нови съюзи след Brexit и намаляването на търговските отношения с Европейския съюз (ЕС). Той вече беше подписал търговско споразумение с Австралия през юни. И двете сделки се приемат донякъде противоречиво във Великобритания: земеделските асоциации се опасяват, че безмитният внос на месо може да постави британските овцевъди и говедовъди в неравностойно положение.