fallback

Бордът на МВФ решава бъдещето на Кристалина Георгиева в институцията

Европейските държави чакат реакцията на САЩ, според FT

12:44 | 08.10.21 г.

Франция планира да предостави подкрепата си на Кристалина Георгиева, когато 24-те членки на борда на Международния валутен фонд (МВФ) се срещнат в петък, за да преценят дали да оставят управляващия директор на Фонда на поста ѝ заради обвиненията срещу нея за работата ѝ в Световната банка.

Други държави от Европейския съюз (ЕС) обаче, както и Обединеното кралство, чакат индикации от администрацията на американския президент Байдън дали Георгиева е загубила подкрепата на САЩ, споделят хора, запознати с дискусиите в борда, съобщава FT.

„Фактът, че бордът заседава пет часа (в сряда) и не взе ясно решение показва колко са разделени по този въпрос“, коментира бивш висш служител на МВФ пред медията при условие на анонимност. „Що се отнася до управляващия директор, те се опитват да достигнат възможно най-близо до консенсус. Сигурен съм, че искат да приключат с това преди следващата седмица, но това изглежда много трудно“, допълва източникът на медията.

Георгиева каза в изявление в четвъртък, че очаква „бързо разрешаване на въпроса по начин, който да запази основните силни страни на МВФ и Световната банка като силни многостранни институции, които изпълняват важните си мисии по време на безпрецедентната криза“.

Георгиева е обвинена в манипулиране на данни в полза на Китай в изданието за 2018 г. на класацията Doing Business на Световната банка, докато беше главен изпълнителен директор на банката - позиция, която тя напусна, за да заеме най-високата длъжност в МВФ през октомври 2019 г. Тя отрича да е нарушила правилата и отхвърля обвиненията.

Твърденията за манипулация на данните са направени в доклад, поръчан от борда на Световната банка от адвокатската кантора WilmerHale, представители на която са се срещнали с борда на МВФ в понеделник.

Бордът на банката взе решението да публикува доклада на 16 септември, часове след като банката заяви, че ще преустанови класацията Doing Business поради етични притеснения относно поведението на бивши служители на борда и бивш и обслужващ персонал, участващи в подготовката на индекса.

Освен Париж унгарският финансов министър също се изказа в полза на Георгиева този месец, като заяви, че „нападенията срещу нея имат политически произход, който няма място в международните финансови институции“.

Финансовите министри от 16 африкански държави също се обявиха в подкрепа на Кристалина Георгиева.

На въпрос в края на миналата седмица Кристина Вогацки, говорител на финансовото министерство на Германия, каза: „В момента се провеждат консултации с МВФ. Както знаете, г -жа Георгиева е настоящият шеф на МВФ и на тази позиция тя има възможност да направи изявление. Германия няма да предотврати това“.

Ключова за ЕС е позицията на президента на САЩ Джо Байдън и американския министър на финансите Джанет Йелън. Вашингтон има най-голямо влияние над МВФ, тъй като държи 16,5% от гласовете във Фонда.

„Докато американците не заемат позиция, много други ще изчакат“, казва друг източник на медията, запознат с дискусиите.

В сряда говорител на Министерството на финансите отказа да каже дали САЩ ще подкрепят Георгиева след заседанията на борда тази седмица. От ведомството посочват единствено, че настояват за „задълбочено и честно отчитане на всички факти“.

Намерението на МВФ е да уреди въпроса на ниво борд преди годишните събрания на фонда следващата седмица, посочва друг източник на медията. Друг бивш служител на Фонда коментира обаче, че това може и да е трудно за изпълнение.

Напускането на Георгиева би създало политическо главоболие в Европа, която винаги е претендирала за позицията, докато Вашингтон традиционно назначава ръководителя на Световната банка.

Георгиева зае поста след оттеглянето на Кристин Лагард преди две години след сериозна битка сред европейските столици. Назначаването ѝ изискваше от МВФ да отмени възрастовата граница, посочена в устава на фонда, за позицията.

Ако тя остане на поста си, доверието към фонда ще бъде „значително намалено“, предупреждава Ан Крюгер, бивш първи заместник-изпълнителен директор на МВФ. „Работата на цялата институция ще бъде обезценена. Само тази перспектива би трябвало да е достатъчна, за да могат политическите господари на МВФ да намерят нов управляващ директор, чийто ангажимент за почтеността на работата не е под въпрос“, пише тя в свой анализ за онлайн изданието Project Syndicate.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:16 | 09.09.22 г.
fallback