Южноафриканската енергийна компания Eskom Holdings SOC Ltd. е най-големият замърсител със серен диоксид в света, според проучване на Центъра за изследвания на енергията и въздуха (CREA), цитирано от Bloomberg.
Серният диоксид причинява заболявания при хората, вариращи от астма до инфаркт.
Eskom е генерирала 1600 килотона серен диоксид през 2019 г., последната година, в която са правени изследвания. Това е повече от всяка друга компания по света и надхвърля общите емисии от енергийния сектор на всяка страна с изключение на Индия.
Докато Китай, САЩ и Европейският съюз (ЕС) намалиха емисиите на серен диоксид през последните години, като монтираха специално оборудване за намаляване на замърсяването в своите електроцентрали, Eskom направи това само в едно от своите 15 съоръжения за производство на електроенергия чрез въглища.
Eskom оспорва проучването от 2019 г., което обвързва емисиите, генерирани от централите на компанията, с повече от 2000 смъртни случая годишно, като заяви, че замърсяването, причинено от съоръженията ѝ, е отговорно за смъртта на 320 души годишно.
„Те трябва да спазват минималните стандарти за емисиите, за да намалят щетите върху човешкото здраве“, изтъква Лаури Миливирта, водещ анализатор в CREA. „Единственият жизнеспособен начин да направите това е да премахнете някои от централите, които са в по-лошо състояние по отношение на надеждността, и да модернизирате останалите“, добавя той.
Министерството по околна среда на Южна Африка е изпратило въпроси към компанията за това как процедира тя по отношение на преоборудването на своите централи за ограничаване на замърсяването.
„Министерството разработи законодателство за управление на емисиите“, посочват от институцията, добавяйки: „В случай на несъответствия, министерството има задължение да прилага законодателството“.
Китай е намалил годишните си емисии до 780 килотона от 13 000 килотона през 2006 г., съобщи CREA. Най-големият национален оператор на въглищни електроцентрали, Huaneng Power, емитира 26 килотона серен диоксид миналата година от набор съоръжения, които притежават близо два пъти повече инсталирана мощност тези на Eskom.
Миливирта определи разходите за преоборудване на заводите на Eskom на 100-200 млрд. ранда (6,6-13,2 млрд. долара). По-рано тази година компанията обяви, че ще трябва да инвестира 300 млрд. ранда, за да спази стандартите за емисии в Южна Африка.