Рисковите активи на международните пазари може да се радват на далеч по-благоприятни условия през идните седмици след бурния септември, ако историческите модели могат да бъдат някакъв ориентир.
Миналият месец не изневери на репутацията си като неблагоприятен за пазарите на акции, които отбелязаха най-лошото си представяне от март 2020 г. Индексът MSCI AC World се понижи с 4,3%, като американските ценни книжа натежаха доста – широкият измерител S&P 500 се срина с почти 5%, съобщава Bloomberg.
Китайските трейдъри най-вече, измъчвани месеци наред от променливото настроение на властите в Пекин, се надяват на катализатор, който да предизвика ръстове. Националният празник – празникът на Китайската народна партия, който се отбелязва на 1 октомври, и почивната седмица около него могат да покажат докъде може да стигне възстановяването на потреблението след строгите ограничения заради коронавируса, които удариха разходите на потребителите.
Най-широко следваният китайски индекс отбелязва най-лошата относителна възвръщаемост от две десетилетия насам, създавайки условия за трудно последно тримесечие за инвеститорите, които искат да завършат годината с пари по сметките си. В същото време ударът, който Пекин нанесе по различни отрасли от технологии до образование, кризата с китайския имотен гигант Evergrande и недостигът на електроенергия също помрачава настроенията.
Добрата новина за инвеститорите е, че свързаните с Китай пазари имат тенденцията да се стабилизират и дори възстановяват по време на дългите китайски празници, показват анализи на исторически данни.
През последните десет години акциите на развиващите се пазари водят възстановяването през октомври, отчитайки възвръщаемост от средно 2,6%, като книжата в САЩ и другите развити пазари също поскъпват. Очаква се тези ръстове да продължат през цялото трето тримесечие, като средната възвръщаемост по американските акции е около 5% показват данни, събрани от Bloomberg.
Разбира се, има и уловка: стената от притеснения, която пазарите трябва да преодолеят – от затягане на паричната политика на централните банки, през тавана на дълга в САЩ и стагфлацията до евентуалните промени в ръководството на Федералния резерв. Но въпреки всичко рисковите активи имат стабилна сезонна основа, на която да стъпят, за да започнат възхода си.