Европейската комисия (ЕК) може да се наложи да плати многомилиардна глоба заради експлоатацията на Западна Сахара от Мароко, след като Европейският съюз (ЕС) загуби поредната съдебна битка в Люксембург.
Това коментира адвокатът Жил Деверс, който представлява Фронт „Полисарио“ – политическото крило на изгнаническия сахарски народ от Западна Сахара, съобщава онлайн изданието EUObserver.com.
Общият съд на ЕС по-рано тази седмица със свое решение е анулирал споразуменията на ЕС за селското стопанство и риболова от 2019 г. с Мароко, тъй като те са сключени без съгласието на сахарците. Делото е заведено от Фронт „Полисарио“ срещу Съвета на ЕС, който представлява държавите членки в блока.
Мароко анексира Западна Сахара през 1975 г., което доведе до сблъсъци със сахарците за правото им на самоопределение. Хиляди от тях продължават да живеят разпръснати в запустели бежански лагери в алжирската пустиня, въпреки че ООН постигна прекратяване на огъня през 1991 г.
Сахарците искат независимост, а не автономия, както предлага Мароко. Затова и сахарците оспорват споразуменията между ЕС и Мароко, което поставя въпроси за тяхната законност.
Деверс посочва, че решение за искане на обезщетение от ЕК ще трябва да бъде взето от ръководството на Фронт „Полисарио“.
Последното съдебно решение се основава на друго решение от 2016 г., което също е в полза на Фронт „Полисарио“, както и на решение от 2018 г., според което споразумение за рибарство между ЕС и Мароко не може да включва водите край Западна Сахара.
Сега съдът констатира, че ЕС не е успял законно да получи съгласието на сахарците, преди да сключи пакта, както се изисква в решението от 2016 г.
Според Деверс това съдебно решение е поражение за Франция, която е твърд защитник на Мароко. „Франция искаше тези споразумения, така че сега какво ще обясни Франция на своите европейски колеги?“, коментира той.
Разследване на EUobserver през 2018 г. разкри лобирането на Мароко срещу френските либерални и социалистически евродепутати, което доведе до оставката на докладчика на Европейския парламент по досието.
На въпрос от медията към ЕК дали сега институцията ще се ангажира с Фронт „Полисарио“, институцията не дава отговор. Вместо това се споменава съвместна декларация между върховния представител по въпросите на външната политика на ЕС Жозеп Борел и министъра на външните работи на Мароко.
„Ще предприемем необходимите стъпки, за да гарантираме правната рамка, с която да продължат търговските отношения между Европейския съюз и Кралство Мароко“, казват от ЕК.
ЕС има два месеца да обжалва решението.
Хю Ловат, старши научен сътрудник по програмата за Близкия изток и Северна Африка към Европейския съвет по външни отношения, казва, че е малко вероятно съдът да вземе друго решение, ако делото бъде обжалвано.
"В един момент съветът ще трябва да се изправи пред реалността, че това ще означава увеличаване на търканията с Рабат", допълва той.
Ловат описва политиката на ЕС за Западна Сахара като разглеждана „изключително през призмата на отношенията й с Рабат“. „Мисля, че сега те трябва да платят последиците от този много късоглед поглед по въпроса“, заключава той.
Само през 2019 г. Мароко е изнесъл риба, домати и пъпеши за около 434 млн. евро от Западна Сахара за Европа. Страната може да изгуби около 52 млн. евро годишно от фондовете на ЕС. Отделно съдбата на 128 риболовни кораба, предимно от Испания, виси на косъм.