fallback

Турция ще поиска от парламента да одобри Парижкото споразумение за климата

Страната е единствената от Г-20, която още не е приела пакта, защото се опасява от въвеждане на непосилни задължения

09:33 | 22.09.21 г.

Турция, единствената държава от Г-20, която все още не е ратифицирала Парижкото споразумение, се готви да поиска одобрение от парламента за утвърждаването на документа през следващия месец.

Това съобщи президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган в реч пред Общото събрание на ООН, предава Bloomberg.

Това ще сложи край на дългогодишна борба за целите за абсолютно намаляване на емисиите, посочва агенцията.

Промяната на мнението на Турция следва уверенията на Обединеното кралство, домакин на международната среща по изменението на климата на COP26, че ратифицирането на споразумението от 2015 г. само по себе си няма да изисква нови финансови вноски от Турция или че ще я принуди да направи конкретни обвързващи съкращения на емисиите, или да приеме специфични вътрешни политики.

Ник Бридж, специалният пратеник на Великобритания за изменението на климата, заяви след виртуална среща с турски официални лица през май, че Турция ще вземе решение за климатичните си цели и че международната общност може да помогне на Анкара да гарантира, че те са „реалистични, но амбициозни“, според публикация на държавната агенция Anadolu.

„Ние сме една от първите страни, подписали Парижкото споразумение за климата. Все още обаче не сме приложили това споразумение поради несправедливостта на задълженията“, коментира Ердоган пред ООН преди да обяви решението за документа.

„Планираме следващия месец да внесем Парижкото споразумение за климата за одобрение от нашия парламент в съответствие с конструктивните стъпки, които трябва да бъдат предприети, и в рамките на нашата национална декларация за принос“, допълва той.

Управляващата партия АК на Ердоган има мнозинство в парламента заедно със своя националистически съюзник и се стреми да ратифицира споразумението преди срещата на COP26, която ще се състои от 31 октомври до 12 ноември в Глазгоу.

„Предвиждаме фазата на ратификация на въглеродно неутралното целево споразумение преди конференцията на ООН по изменението на климата, която ще се проведе в Глазгоу“, посочва Ердоган.

Към момента Турция е една от шестте страни, подписали, но все още не ратифицирали споразумението, включително Еритрея, Иран, Ирак, Либия и Йемен, според ООН.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:47 | 11.09.22 г.
fallback