Рекордните цени на природния газ в Европа не означават, че е изгодно да се изпращат всички наличности към региона.
Въпреки че европейските цени нараснаха повече от три пъти тази година, те тепърва трябва да изпреварват стойността на втечнения природен газ (LNG) за Азия – най-големия регион вносител. Ръстът се дължи на паническото изкупуване на количества преди зимния отоплителен сезон, което още повече увеличава конкуренцията за малката част от доставките, които се търгуват свободно на спот пазара и не са обвързани с дългосрочни договори.
Газовите пазари в Европа, Азия и САЩ са свързани чрез търговията с LNG, така че случващото се в един регион може да промени посоката на потоците. Очаква се на предстоящата среща на най-големите търговци и производители в Дубай – първата на живо от началото на пандемията – темата за покупките на LNG да бъде ключова, тъй като всички страни искат да държат хората на топло и светло през зимата.
Bloomberg обобщава в пет графики защо Европа не получава достатъчно LNG и какво ще е необходимо, за да се промени това.
1. Къде е LNG?
Европа премина от излишък към недостиг само в рамките на две години. Това е така заради растящото търсене в Азия, тъй като Китай успя бързо да излезе от пандемията. Най-лошата суша от десетилетие в Бразилия също допринесе за недостига, тъй като страната се обърна към LNG за производството на електричество, което обикновено се добива от водноелектрически централи. Всичко това остави силно ограничени доставки за Европа, като вносът намалява от началото на юни.
2. Дългосрочни договори
По-голяма част от обемите LNG е заключена в дългосрочни договори и голямата част от тях са за Азия. Така че това, с което разполагат трейдърите, всъщност е по-малко от половината на общите доставки. Тези контракти обикновено са свързани с петрол, който в момента е по-евтин от газа в европейските хъбове или от LNG в Азия. Това означава, че страните по-скоро ще се придържат към договорите си и това ще оставя още по-малко количества за спот пазара.