IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо отчаяната за газ Европа не купува втечнено гориво

Газовите пазари в Европа, Азия и САЩ са свързани чрез търговията с LNG, така че случващото се в един регион може да промени посоката на доставките

17:02 | 20.09.21 г. 27
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

3. Имайте предвид разликата

Първата стъпка, за да разберете кой печели в битката за карго доставките, е да наблюдавате разликата между цените в Европа и Азия. Във финансовия свят това означава да наблюдавате спреда между фючърсити, търгувани на нидерландския и японско-корейския пазар (спот цената в Североизточна Азия).

„Ако имате спот карго, ще го доставите където видите най-добрата брутна печалба за барел“, посочва Стейси Морис, директор на звеното за изследвания на Alerian. „Ще бъде много конкурентно“, смята тя.

4. Отвъд спреда

Но не всичко е за спреда. Това, което наистина е от значение, е цената на каргото, когато в действителност пристигне в Европа. В момента премията от 16 цента при фючърсите прави покупките на LNG малко вероятни.

„Освен ако това не се промени, няма да имате много спот (количества) LNG в Европа“, коментира на свой ред Кириан Роу, международен директор за търговия с LNG за S&P Global Platts.

5. Разходи за доставка

Най-добрият пазар за LNG също така се определя и от това колко струва самата доставка до Европа или до Азия. например, ако транспортните такси за LNG са високи, то шансът е по-голям атлантическият втечнен природен газ да си остане в региона, а не да предприема пътуването до Азия, казва още Роу.

За да се избегне недостигът на кораби от миналата зима и безпрецедентните разходи за намиране на танкери, търговците запазват кораби от по-рано тази година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:29 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 6
alex8712
преди 2 години
Ъхъ, ще я видим ние тази печалба, няма начин...Задълженията на Булгартрансгаз скачат от около 100 млн на почти 2 млрд лв, и това за една година! Реалната диверсификация с евтината газ от Азербейджан е IGB до Гърция, но Бойко свали гащите пред Газпром и затова сега вземаме минимални количества през Кулата. Толкова за Бойко, тръбите му и газовата диверсификация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 6
zelka007
преди 2 години
ми има , който се е подготвил си има ... който иска на газ и въглища ... те , с цялата им прелест ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 4
doba
преди 2 години
alex8712, на чичко Бойко тръбите Газпром ги авансира срещу 700милки за 2г. Т.е. при такова натоварване ще се платят за 6-7г. Капиш?.. И после почва да капе чиста печалба :) НО това е малко като изместване на темата. Къде е безплатната енергия, в която щеше да се къпе Света според Зелков и други 'зелени' корифеи?.. Особено с приближаването на Зимата все по-малко вярват в нея, май...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 6
alex8712
преди 2 години
Тцтцт, на чичо ти Бойко тръбите нищо не носят на БГ. Като се започне оттам, че е само една тръба, и то за транзит - никакви количества от Турски поток не остават тук. IGB 10 год. го мотат вече, връзката със Сърбия и тя толкова...На Бойко тръбите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 7
doba
преди 2 години
Вай-вай-вай, каква стана тя. Зелков ни обещаваше безплатен ток безкрай, газта и петрола били минало, трябвало с комсомолски устрем да гледаме към декарбонизираното бъдеще(може да пусне 10-на линка мин). А... то и газ трябвало, евтина или скъпа. То хубаво че чичко Бойко построи тръбите, иначе... можеше и да нема газ за БГ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 1
qwer
преди 2 години
Европа да купи, но потреблението по света е толкова голямо, че на тези цени не остава свободен газ. Проблемът е, че се качват цените не само в Европа, но и по целия свят. Голямо потребление, много свободни пари, световна инфлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 0
Setver
преди 2 години
Изводът от статията е, че цената на газа в Европа още не е достигнала нужните нива за да се саморегулира с доставки на втечнен газ. Значи има още път нагоре. А пътя може да е още много нагоре, защото цените на втечнения газ също са обект повлиян от общата оинфлация по света. Казано накратко, има още път нагоре,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още